Türkiye: Körfez'de Katar'la diplomatik ilişkilerin yeniden tesisinden memnunuz

Katar'a yönelik ambargonun kaldırılmasına dair Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Körfez İhtilafının çözümü yolunda ortak bir irade serdedilmesi ve Katar'la diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edileceğinin açıklanması memnuniyet vericidir” denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısında Katar'a yönelik ambargonun kaldırılmasıyla ilgili anlaşmanın imzalanmasından memnuniyet duyduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Suudi Arabistan'ın Al-Ula şehrinde bugün gerçekleştirilen 41. Körfez İşbirliği Konseyi Zirvesi sonucunda Körfez İhtilafının çözümü yolunda ortak bir irade serdedilmesi ve Katar'la diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edileceğinin açıklanması memnuniyet vericidir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin KİK üyeleri arasındaki dayanışmaya önem verdiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

“Zirve sonucunda KİK üyeleri ile Mısır tarafından imzalanan Al-Ula Bildirisi'nin ihtilafın nihai çözüme kavuşturulmasını sağlamasını temenni ediyoruz. Çeşitli vesilelerle vurguladığımız üzere Türkiye, Körfez İşbirliği Konseyi'nin birlik ve dayanışmasına önem atfetmektedir. Türkiye, Körfez ülkeleri arasında güvenin yeniden tesisiyle stratejik ortağı olduğumuz KİK ile kurumsal işbirliğimizin ilerletilmesi için çaba göstermeye hazırdır.” (HABER MERKEZİ)