Trump yeniden meydanlara çıkıyor

En son Kongre baskını öncesi mitinge katılan eski ABD Başkanı Trump, yeni dönem için sahaya iniyor. Bugün Ohio'daki mitinge katılacak olan Trump, 30 Haziran'da Meksika sınırını ziyaret edecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Kışkırttığı destekçilerinin düzenlediği Kongre baskınının ardından ikinci azil sürecinden de kurtulan Eski Başkan Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti içindeki etkisini sürdürmek için meydanlara çıkıyor. 

Amerika'nın Sesi'nin haberine göre Trump, bugün yerel saatle 19.00’da Wellington kentinde düzenlenecek mitinginin ardından, 30 Haziran’da Teksas Valisi Greg Abbott ile birlikte ABD-Meksika sınırını ziyaret edecek. Eski Başkan’ın 3 Temmuz’da da Florida’da bir miting düzenlemesi bekleniyor.

3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimlerinin hileli olduğunu iddia eden Trump, Joe Biden’ın galibiyetinin Kongre’de de resmi olarak onaylandığı oturum öncesinde destekçilerini Kongre’ye yürümeye çağırarak "isyana teşvikle” suçlanmıştı. Trump’ı ikinci kez azil sürecine sokan 6 Ocak olayları sonrası Cumhuriyetçi Parti içinde de eski başkana karşı eleştiriler arttı.

Kongre’de azil oylamasında onay oyu kullanan 10 cumhuriyetçiye karşı kampanya yürütme vaadinde bulunan Trump’ın Ohio’daki mitingi bu kampanyanın başlangıcı olarak yorumlanıyor. Trump, 2022 ara seçimleri öncesinde düzenlenecek ön seçimlerinde, azil sürecinde kendisinin aleyhinde oy kullanan Cumhuriyetçiler’in rakiplerine destek veriyor. Wellington Belediye Başkanı Hans Schneider mitinge 10 bin ila 20 bin kişinin katılmasını beklediklerini açıkladı. (HABER MERKEZİ)