Trump: Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamı

Kongre baskını nedeniyle görevden azledilmesi istenen ABD Başkanı Trump, “Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır. Kesinlikle çok saçma” dedi. Görevden alınması için anayasanın 25'inci ek maddesinin kullanılması çağrılarına da değinen Trump, "25'inci ek madde bana sıfır risk teşkil ediyor. Ancak bu madde Joe Biden'a ve Biden yönetimine olumsuz olarak geri dönecektir. Biden ne dilediğine dikkat et" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump, destekçilerinin Kongre baskınıyla ilgili olarak, "Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim" dedi ve kendisine yönelik azil sürecini de "cadı avının devamı" olarak nitelendirdi.

ABD Başkan Trump, Texas eyaletine yapacağı ziyaret öncesi, Beyaz Saray'dan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mitinginin ardından 6 Ocak'ta destekçilerinin Kongre baskını sonrası ilk kez basının karşısına çıkan Trump, “Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim” diye konuştu.

Trump, kendisine yönelik azil süreci konusunda ise “Azil süreci, siyasi tarihimizdeki en büyük cadı avının devamıdır. Kesinlikle çok saçma. Bu azil süreci, büyük bir öfkeye yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer'in, kendisini azletmeye yönelik çabalarını “korkunç” olarak nitelendirdi.

'İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SALDIRI ALTINDA'

Trump, Texas ziyaretinde mültecilerin ABD'ye girişini önlemek için Meksika sınırına örülen duvarı ziyaret etti ve bilgi aldı. Burada bir konuşma da yapan Trump, Twitter ve diğer sosyal medya platformlarının kendisinin hesaplarını askıya alması hakkında, "İfade özgürlüğü hiç olmadığı kadar saldırı altında" yorumunu yaptı. 

Trump, başkanın görevini yapamaması durumunda, başkan yardımcısı tarafından görevden alınmasına olanak tanıyan anayasanın 25'inci ek maddesi tartışmalarına da değinerek, "25'inci ek madde bana sıfır risk teşkil ediyor. Ancak bu madde Joe Biden'a ve Biden yönetimine olumsuz olarak geri dönecektir. Biden ne dilediğine dikkat et" ifadelerini kullandı.

'AMERİKAN TARİHİ VE GELENEKLERİNİ SAYGI DUYMAMIZ GEREKİYOR'

Kongre baskınının ardından "itidal" çağrısını yineleyen Trump, "Şimdi ülkemiz için iyileşme zamanı. Şimdi barış ve sükunet zamanı" dedi. 

Trump, Kongre'yi basanlara da tepkisini dile getirerek, "Geçen çarşamba günü milyonlarca vatandaş, ABD Kongresi'nin basılıp, koridorlarında dolaşıldığını gördü. Yönetimim boyunca hep söylediğim gibi, Amerikan tarihi ve geleneklerine saygı duymamız gerektiğini düşünüyorum. Bugün burada bulunmamızın nedeni de Amerika'da hukukun üstünlüğünü korumamız ve güvenlik güçlerimizi desteklememiz gerektiğini bir kez daha vurgulamak" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Kaybettiği başkanlık seçiminde hile yapıldığı iddialarını yineleyen Trump, Kongre'de seçimi kazanan Demokrat Partili Joe Biden'ın başkanlığının tescil edileceği oylama gününde başkent Washington'da miting düzenlemişti. 

Mitingin ardından Trump destekçileri, ABD Kongresi'ne yürümüştü. Polis barikatlarını aşan bir grup gösterici Kongre binasını basmıştı. Çıkan çatışmalarda 1'i polis 5 kişi ölmüş ve olayların bastırılması için Kongre'ye ABD Ulusal Muhafız birlikleri sevk edilmişti. 

Olayların ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e, olayları azmettirdiği gerekçesiyle Trump'ı ABD anayasasının 25'inci çaddesi kapsamında görevden alması çağrısında bulunmuştu. 

Demokratlar dün de Trump'a yönelik azil sürecinin başlatılması için karar tasarısı sunmuştu. (WASHINGTON/AA)

Etiketler ABD Donald Trump