Arnold Schwarzenegger'den Kongre baskınına Kristallnacht benzetmesi

Kaliforniya'nın eski Cumhuriyetçi valilerinden Arnold Schwarzenegger, geçen hafta yaşanan Kongre baskını hakkında bir video paylaştı. Schwarzenegger, baskını Nazilerin 1938'de Yahudilere saldırdığı 'Kristal Gece'ye benzeterek, "Bu tür yalanların nelere yol açtığını biliyorum. Trump başarısız bir lider, tarihe en kötü başkan olarak geçecek. İyi olan kısım, yakında eski bir tweet gibi konu dışı kalacak" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Eski Cumhuriyetçi Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger, dün sosyal medyadan paylaştığı videoda Donald Trump'ı ağır ifadelerle eleştirdi. Eski vali, Trump destekçilerinin Kongre baskınını Kasım 1938'de Naziler tarafından Yahudilere ait ev, iş yeri ve sinagoglara yapılan 'Kristallnacht' (Kristal Gece) hadisesine benzetti. 

Schwarzenegger ayrıca, ABD demokrasisini yıllar önce rol aldığı 'Conan the Barbarian' filminde kullandığı kılıç üzerinden tarif ederek, "Demokrasimiz bu kılıcın çeliği gibidir. Ne kadar sertleşirse, o kadar güçlenir" ifadelerini kullandı.

'ABD'DE BİR KRİSTAL GECE YAŞANDI'

'Trump'la daha önce de tartışan Schwarzenegger, geçen pazar yayınladığı videoda şunları söyledi: "Geçen gün yaşanan olaylarla ilgili Amerikalı ve dünyadaki dostlarımıza birkaç şey söylemek istiyorum. Ben Avusturya'da büyüdüm ve Kristallnacht'ın çok farkındaydım, Proud Boys'un (Trump taraftarlarından oluşan yarı-faşist bir grup) Nazi muadili Yahudilere karşı düzenlenen bir öfke gecesiydi. Geçen çarşamba, tam burada, ABD'de bir Kristal Gece yaşandı. Kırılan camlar ABD Kongresi'nin camlarıydı. Ancak çeteler yalnızca Kongre Binası'nın camlarını kırmakla kalmadı, kabul ettiğimiz idealleri paramparça etti. Amerikan demokrasisini barındıran binanın kapılarını kırmakla kalmadılar, ülkemizin üzerine kurulduğu ilkeleri ayaklar altına aldılar."

'OLAYLARIN NASIL KONTROLDEN ÇIKABİLDİĞİNİ BİRİNCİ ELDEN GÖRDÜM'

Nazi partisine katılan bir polis memurunun çocuğu olan Schwarzenegger, çocukluğunda yaşadıklarını "Olayların nasıl kontrolden çıkabildiğini birinci elden gördüm" ifadeleriyle açıklarken, “Bu ülkede ve dünyanın her yerinde böyle bir şeyin tam da burada olabileceğine dair bir korku olduğunu biliyorum. Ben inanmıyorum" dedi.

'TRUMP DÖNEMİ KAPANDI AMA SONUÇLARI DURUYOR'

Ünlü aktör ayrıca, Trump döneminin artık kapandığını belirterek "Ama bencillik ve alaycılığın korkunç sonuçlarının farkında olmamız gerektiğine inanıyorum. Başkan Trump, adil bir seçimin sonuçlarını altüst etmeye çalıştı. İnsanları yanıltarak darbe peşinde koştu. Babam ve komşularımız da yalanlarla yanıltıldı. Bu tür yalanların nelere yol açtığını biliyorum. Trump başarısız bir lider, tarihe en kötü başkan olarak geçecek. İyi olan kısım, yakında eski bir tweet gibi konu dışı kalacak" ifadelerini kullandı. 

'DEMOKRASİMİZ BU KILICIN ÇELİĞİ GİBİDİR'

147 Cumhuriyetçi temsilci ve senatörün itirazlarına rağmen, Kongre Binası'na yapılan saldırının ardından Biden'ın zaferini teyit etmek için toplanan milletvekillerini metheden Schwarzenegger, yayınladığı videoda eline 80'lerde rol aldığı 'Barbar Conan' filminde kullandığını söylediği kılıcı alarak şunları söyledi:  "Kılıçlarla ilgili mesele şudur, çeliği ne kadar sertleştirirseniz kılıç da o kadar güçlenir. Isıtıp, çekiçle vurup daha sonra soğuk suya koyup yeniden vurursanız o kadar güçlü olur. Bunu ne kadar tekrarlarsanız kılıç o kadar güçlenir. Bunu size kılıç uzmanı olmanız için anlatmıyorum. Ancak demokrasimiz bu kılıcın çeliği gibidir. Ne kadar sertleşirse o kadar güçlenir."

'KAZANAMAYACAKSINIZ'

"ABD Anayasasını yıkabileceklerini düşünenler bunu iyi biliyor, kazanamayacaksınız" diyen Schwarzenegger ayrıca, seçilmiş ABD Başkanı Joe Biden'a da iyi dileklerini iletti. (Sputnik)