TRT'de yine altyazı hatası: ATANITKABİR

Son günlerde alt yazılarda art arda hatalar yapan TRT Haber'de bu kez de Anıtkabir yerine 'Atanıtkabir' yazıldı. TRT Haber'den hataya ilişkin yapılan özür açıklamasında "Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Daha önce, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nda ekranda “19 Mayıs Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun” diye yazan TRT Haber, bugünkü yayınında ise imla hatası yaptı. 

TRT Haber bugün saat 10.00 bülteninde devletin zirvesinin Anıtkabir ziyaretini haberleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Anıtkabir Özel Defterini imzalarken yaptığı konuşmanın haberine ilişkin görüntüde ekranda büyük puntolarla “DEVLETİN ZİRVESİ ATANITKABİR'DEYDİ" diye yazıldı.

Azerbaycan- Ermenistan çatışmasına ilişkin de TRT Haber'de yayınlanan Satır Başı programında "Azerbaycan sivillere saldırıyor" yazılmış ve hata nedeniyle bir editörün işine son verilmişti.

Yine TRT Haber'de 23 Ekim'de Erdoğan konuşurken ekranda “Öööööööiiiiiillllll” şeklinde bir ifade yer almıştı.

'KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ NEDENİYLE HATALAR ARTTI'

TRT Haber, "ATANITKABİR'DEYDİ" şeklindeki yazım hatasına ilişkin bir açıklama yaparak özür diledi. Açıklamada "Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır" denildi. 

Açıklamanın tamamı şöyle: 

"TRT HABER, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete irtihalinin 82'nci yıl dönümü nedeniyle yurt içi ve yurt dışında düzenlenen özel programları, muhabir bağlantıları ve canlı yayınlarla ekrana getirmiştir.

Anıtkabir’de gerçekleşen devlet töreni ile ilgili haberin alt yazısında bir yazım hatası gerçekleşmiştir.
14 saniye süren bu hata ivedilikle düzeltilmiştir.

Çok aşamalı kontrollere rağmen, koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan zorunlu çalışma yöntemleri nedeniyle bu tür hatalar maalesef sayıca artmıştır.

Hızlı yayıncılık refleksiyle yapılan bu hatadan ötürü üzüntülerimizi paylaşıyor ve tüm izleyicilerimizden özür diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyururuz." (HABER MERKEZİ)