Kadınlar Dünya Kupası başlıyor

FIFA 2019 Kadınlar Dünya Kupası başlıyor. Karşılaşmalar Fransa'da gerçekleştirilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Bu sene sekizincisi düzenlenecek olan FIFA 2019 Kadınlar Dünya Kupası, Fransa'nın ev sahipliğinde futbolseverlere kapılarını açıyor.

Bugün oynanacak Fransa-Güney Kore maçıyla başlayacak turnuvada bu sene altı farklı grupta toplam 24 takım yer alacak. Dört takımlı grupları ilk iki sırada tamamlayan ekipler, ilk 16'ya yükselmeye hak kazanırken, grupları en fazla puan kazanarak bitiren en iyi 4 takım da yine son 16'ya kalacak. 2015'e kadar 16 finalistle düzenlenen turnuvada bu sayı 2019'da ilk kez 24'e yükseltildi.

2015'te Kanada'da düzenlenen son turnuvada şampiyon olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) A Milli Kadın Futbol Takımı turnuvaya doğrudan katılıyor. Grup ve eleme maçları Fransa'nın Paris, Lyon, Gronoble, Nice, Montpellier, Rennes, La Havre, Valenciennes, Reims şehirlerindeki toplam 9 statta oynanacak. Turnuvada ayrıca Video Asistan Hakem (VAR) sistemi de ilk kez kullanılacak.

Bir ay sürecek turnuva 7 Temmuz'da Lyon şehrindeki 59 bin kapasiteli Parc Olympique Lyonnais Stadı'nda oynanacak final karşılaşmasıyla son bulacak.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası 2019 Fransa- Takımlar ve Gruplar

A Grubu: Fransa, Norveç, Güney Kore, Nijerya

B Grubu: Almanya, İspanya, Çin, Güney Afrika

C Grubu: İtalya, Brezilya, Avustralya, Jamaika

D Grubu: İngiltere, İskoçya, Arjantin, Japonya

E Grubu: Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Kamerun

F Grubu: İsveç, ABD, Şili, Tayvan (Kaynak: Euronews)