Cizrespor'a edilen küfürler ayıklandı!

Cizrespor geçtiğimiz hafta deplasmanda Utaş Uşaksporla oynadığı müsabakada tehdit, hakaret, küfür ve siyasi içerikli tezahüratlara maruz kaldı. TFF temsilcileri ise Utaş Uşakspor'u, Cizrespor aleyhine yapılan küfürlü tezahüratları ayıklayarak PFDK'ya sevk etti. Cizrespor'u 'terör'le ilişkilendirilen tezahüratların ayıklandığı rapora tepki gösteren kulübün İkinci Başkanı Maruf Sefinç; "Sahada yaşananların video kaydı bende mevcut. Artık bizi susturmaktan vazgeçsinler" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 3. Lig ekiplerinden Cizrespor'un geçtiğimiz hafta deplasmanda oynadığı müsabakada Utaş Uşakspor taraftarları tarafından Cizrespor aleyhine hakaret, tehdit, cinsel taciz içeren küfürlü ve siyasi tezahüratlar yapıldı. Ancak maçın gözlemcileri Necmi Kapar ve Ercan Tağ'ın Utaş Uşakspor'u taraftarların Cizrespor aleyhine küfürlerini ayıklayarak TFF'ye sevk ettiği ortaya çıktı.

'Çirkin ve kötü' tezahürat nedeniyle Utaş Uşakspor'a sadece 2 bin TL para cezası verildi. Cizrespor Kulübü'nün ikinci Başkanı Maruf Sefinç, cezaya tepki gösterdi. Caydırıcı bir ceza verilmediğini belirten Sefinç, “Gittiğimiz deplasmanlarda bizi PKK'yla bağlantılı olmakla suçluyorlar. Bize 'terörist' sloganları atıyorlar. Ama bu kulüplere caydırıcı para cezaları verilmiyor. Eğer bunu biz yapmış olsaydık dünyanın cezasını yerdik” diyor.

BİR SEZONDA İKİNCİ KEZ...

Maçta kötü tezahüratları kayıt altına alıp kulüpleri disipline sevk eden TFF temsilcileri taraftarların Cizrespor aleyhine küfürlerini kayıt altına alırken siyasi tezahüratları ise kayıt altına almadı. Çirkin ve kötü tezahürat nedeniyle Futbol Disiplin Talimatı'nın 53. maddesi uyarınca PFDK (Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu)'na sevk edilen Utaş Uşakspor'a aynı sezon içinde ev sahibi olduğu müsabakada aynı olayı ikinci kez gerçekleştirmesinden dolayı 2 bin TL para cezası verildi.

'HER DEPLASMANDA BİZİ SUÇLAMALARI AĞIR GELİYOR'

Geçtiğimiz sezon ağır para cezalarıyla karşı karşıya kalan ve zor günler geçiren Cizrespor, kendilerine yönelik bu ithamların kabul edilmeyeceğini belirtiyor. İkinci Başkan Sefinç, “Her deplasmanda bizi suçlamaları ağır geliyor” diyerek şöyle konuştu; "Federasyonda kimi arıyorsak bizi susturmaya çalışıyorlar. Aradığımız yetkililer yasal haklarımız için 'evet haklısınız ama susun sesinizi çıkartmayın' demek istiyor. Bu ülkede köle miyiz anlamadım? Eğer bize karşı ötekileştirme devam edecekse açık açık söylemeleri gerekiyor. Bize, 'siz bu yarışta olmayın' desinler ama terörle anmasınlar. Evimizde oynadığımız maçlarda TFF temsilcisi meydana gelen en küçük şeyi kayıt altına alıyor. Ama deplasmanda oynadığımız maçlarda sanki hak ediyormuşuz gibi bize karşı yapılan suçlamaları, siyasi tezahüratları kayıt altına almıyorlar. Bu müsabakada da yaşadıklarımızdan sonra federasyon temsilcisi müdürü arayıp maça temsilci olarak gönderilen kişinin bize itham edilen çirkin tezahüratları yazmadığını söyledim. Kendisi bana, 'bizim temsilci olarak gönderdiğimiz kişi ne varsa, ne görürse yazar' dedi.”

Cizrespor Kulübü ikinci Başkanı Maruf Sefinç (solda): Her deplasmanda bizi terörle suçlamaları ağır geliyor...

'RAPOR VE GERÇEKLER AYNI DEĞİL'

'Ağza alınmayacak ithamlar ve küfürler temsilcinin gözü önünde oldu' diyen Sefinç, PFDK'ya gönderilen raporlarla maçta yaşananların aynı olmadığını söyleyerek şöyle devam etti; “Sahada yaşananların video kaydı bende mevcut. Raporda not tutulanlar ise her spor müsabakasında yaşanması muhtemel olaylar gibi kayıt altına alınmış. Aynı şekilde görüntülerin olduğu videoları da göndereceğimi söylediğimde bana artık cevap verilmedi. Bize hep 'susun' dediler. En son federasyonda çalışan yetkili bir kişi, 'Susmazsanız kulübünüz zarar görür' dedi. Bize yapılan çirkin itiraflara, adaletsizliğe ve saldırılara karşı Cizrespor asla susmayacak. Biz sporu kardeşlik, dostluk ve barış olarak biliyoruz. Cizre halkı sporu, dünyada kardeşliğe uzanan köprü olarak görüyor. Cizrespor için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Bize yapılan bütün haksızlıklara karşı hukuk mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”