Kenan Sofuoğlu'ndan Osman Gazi Köprüsü'nde hız rekoru

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, bugün açılacak olan Osman Gazi Köprüsü'nde 400 kilometre hıza ulaşarak Kawasaki H2R model motosikletle en yüksek hıza ulaşan isim oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kenan Sofuoğlu, 400 kilometrelik hıza ulaşarak Osman Gazi Köprüsü'nün ilk ve en hızlı geçişini yaptı.

Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak olan Osman Gazi Köprüsü'nde 400 kilometre hıza ulaşarak Kawasaki H2R model motosikletle en yüksek hıza ulaşan isim oldu.

ÖZEL İZİNLİ HIZ DENEMESİNİ KAWASAKİ ONAYLADI

Red Bull sporcusu Sofuoğlu'nun Dünya Supersport Şampiyonası'nda yarıştığı takımı Kawasaki tarafından da onaylanan hız denemesi, köprünün resmi açılışından önce hava koşullarının en uygun olduğu sabahın erken saatlerinde özel izinle gerçekleştirildi.

1,5 KİLOMETREYİ 30 SANİYEDE GEÇTİ

Kenan Sofuoğlu, fabrika ayarlarına göre en yüksek hızı 380 kilometre olan ve orijinal ayarlarını koruyarak küçük değişiklikler yapılan motosikletle 400 kilometre hıza ulaşarak bu alanda kayda geçen en yüksek hızın sahibi oldu. Red Bull sporcusu Kenan Sofuoğlu, bu özel hız denemesinde 1.5 kilometrelik köprüyü 30 saniyenin altında geçerek Osmangazi Köprüsü'nün de ilk ve en hızlı geçişini gerçekleştirdi.

'KÖPRÜDEN BUNDAN DAHA HIZLI GEÇİLEMEZ'

Deneme sonrası düşüncelerini dile getiren Kenan Sofuoğlu, "4 ay süren bir çalışmanın ardından 400 kilometre hıza ulaşarak bu motorla ulaşılabilecek en yüksek hıza çıktım. 2015 yılında Kawasaki'den bu motoru istediğimde en yüksek hızının 380 kilometre olduğunu belirtmişlerdi. Moturu modifiye etmeden ve orijinal ayarlarını koruyarak küçük değişiklikler yaptım. En son yaptığım denemelerde 390 kilometre hıza kadar ulaşmıştım, bugün onu da aşarak 400 kilometre hıza ulaştım. Bu hız denemesini açılışta yapmayı planlamıştım ama hava koşullarının en uygun olduğu zaman dilimini yakalamamız gerekiyordu o nedenle sabah 05:00'te yaptık."

'BUNDAN SONRAKİ HAYALİM 5. DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU'

"Köprüden bundan daha hızlı bir geçiş olacağını düşünmüyorum" diyen Sofuoğlu, "Bizim dünya şampiyonası yarışlarında çıktığımız en yüksek sürat 300 km civarı oluyor, 400 kilometre ise çok yüksek bir hız. O nedenle bu hıza ulaşmak bir hayaldi. Çok şükür hayalime ulaştım. Dünya Şampiyonası'nda liderliği sürdürüyorum, bundan sonraki hayalim 5. Dünya Şampiyonluğu" dedi.

DEVAMI GELECEK

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da "Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak biz Türkiye'nin medarı iftarı olan bir sporcumuzun spora katkısı olabilecek bütün etkinliklerini canı gönülden desteklemeye devam ediyoruz. Umuyoruz ki Kenan Sofuoğlu daha birçok başarılara imza atacaktır" diye konuştu.

Dünya Supersport Şampiyonası'nda bu sezon sekiz yarış geride kalırken, Kenan Sofuoğlu 146 puan ile liderliğini sürdürüyor ve kariyerindeki beşinci şampiyonluk için de emin adımlarla yürüyor. En yakın takipçisine 40 puan fark atan milli sporcu Sofuoğlu'nun bir sonraki yarışı, 18 Eylül 2016 tarihinde Almanya'da olacak.

RAKAMLARLA KENAN SOFUOĞLU

36 - Kariyerinde kazandığı yarış sayısı

146 - Dünya Supersport Şampiyonası'nda bu sezon elde ettiği puan

1 - Dünya Supersport Şampiyonası'nda bu sezon genel klasmanda bulunduğu sıra

4 - Kenan Sofuoğlu'nun kariyerinde elde ettiği şampiyonluk

400 - Kenan Sofuoğlu'nun Osman Gazi Köprüsü'nde ulaştığı hız

1984 - Kenan Sofuoğlu'nun doğum yılı

2007 - Kenan Sofuoğlu'nun ilk kez Dünya Supersport Şampiyonu olduğu yıl (Kocaeli/DHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR