SHGM: Kayıtsız ticari faaliyette bulunan iş jetleri takibe alındı

Yasaya aykırı ve kayıtsız ticari faaliyette bulunan jetler olduğunu belirtilen Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü açıklamasında “Yasal olmayan ve kayıtsız ticari faaliyette bulunduğu tespit edilen yabancı jetlerin faaliyetleri takip ve gözlem altına alındı” denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yasal dışı ve kayıtsız ticari faaliyette bulunan iş jetlerinin takip ve gözlem altına alındığını duyurdu bildirildi.

SHGM'nin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, video-konferans yöntemiyle Türk tescilli hava araçları, Genel Havacılık (ticari olmayan) ve Hava Taksi (ticari) faaliyetleri gerçekleştiren kuruluşların yetkilileriyle toplantı gerçekleştirildiği aktarıldı.

Kayıt ticari faaliyetten bulunan jetler nedeniyle vergi kaybı yaşandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Toplantıda, 3. ülkelerden gelen Türk hava sahasında yasal olmayan ve kayıtsız ticari faaliyette bulunan iş jetleri (Örneğin; Malta, Portekiz, Almanya ve Sırbistan tescilli hava araçları) nedeniyle devletimizin vergi kaybına uğradığı değerlendirilmiştir. Ayrıca, bu durumdan Türk firmalarının da olumsuz etkilendiği tespit edilmiştir.”

Yaşa dışı faaliyette bulunan jetlerin takibe alındığı ifade edilen açıklamada, “Sonuç olarak, Genel Müdürlüğümüzce yasal olmayan ve kayıtsız ticari faaliyette bulunduğu tespit edilen yabancı jetlerin faaliyetleri takip ve gözlem altına alınmış olup henüz herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir. Bununla birlikte, iş adamlarının sahibi olduğu Genel Havacılık kapsamındaki hava araçları söz konusu uygulamaya dâhil değildir” denildi. (HABER MERKEZİ)