Şentop: Berberoğlu ve Gergerlioğlu birbiriyle kıyaslanabilir durumlar değil

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkındaki yargı kararıyla ilgili konuştu. Şentop, "AYM'nin Berberoğlu kararıyla birtakım kıyaslamalar yapılıyor. Aynı mahiyette bir durum söz konusu değil" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop
Google Haberlere Abone ol

ANKARA - TBMM Başkanı Prof. Mustafa Şentop, Türk Dünyası Tonyukuk Parkı'nın açılışını yaptı. Şentop, program sonrasında HDP'li 9 milletvekiliyle ilgili hazırlanan fezlekelerle ilgili soru üzerine fezlekelerin savcılık tarafından hazırlandıktan sonra Adalet Bakanlığı'na gönderildiğini, oradan Cumhurbaşkanlığı'na ve ardından TBMM'ye geldiğini ifade etti. Şentop, "Henüz Meclis'e ulaşmış fezleke yok. Meclis'te başka fezlekeler var. Başkanlığımıza gelince bu fezlekeleri karma komisyona havale ediyoruz. Adalet ve Anayasa Komisyonu üyelerinden oluşan karma komisyon bu değerlendirmeyi yapacaktır. Gara'ya giden milletvekiliyle ilgili Meclis'e gelen bir şey yok. Gerekenler yapılacaktır" dedi.

'BERBEROĞLU İLE AYNI DEĞİL'

Şentop HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında kesinleşen yargı kararıyla ilgili de "Kesinleşen bir hüküm var. Belli bir prosedürü takip ediyor. Anayasa Mahkemesi'nin vermiş olduğu Berberoğlu kararıyla ilgili birtakım kıyaslamalar yapılıyor. Aynı mahiyette bir durum söz konusu değil" dedi. TBMM Başkanı Şentop, "Dokunulmazlık var ama dokunulmazlığın iki istisnası var. Birisi, ağır cezada suçüstü halinde dokunulmazlık olmaz. Bir milletvekili ağır cezalık suç işlerken suçüstü yakalandığı zaman dokunulmazlık işlemez. İkincisi ise Anayasa'nın 14. maddesinde belirlenen suçlarla ilgili bir yargılama, soruşturma, milletvekili seçilmeden başlamış olması söz konusuysa o zaman da dokunulmazlık söz konusu değildir. Yani bir milletvekilinin seçimde dokunulmazlık kazanması durumu, Enis Berberoğlu'nda vardı. Burada ise dokunulmazlığın kazanılması durumu yoktur. Böyle bir soruşturma varsa burada dokunulmazlık kazanılamaz diyor Anayasa hükmü. Dolayısıyla birbiriyle kıyaslanabilir hususlar durumlar değil. Bu bakımdan Meclis'e geldiği zaman hukukçu arkadaşlarımızla görüşerek, bu konuda bir karar vereceğiz" diye belirtti.

'ARI KOVANINA ÇOMAK SOKULUYOR'

Şentop, "Cezaevlerindeki FETÖ ve PKK mensupları, zaman zaman birtakım eylem organizasyonları içine giriyor" açıklamaları da yaparak, "Bazı milletvekillerinin bu terör örgütü tarafından hazırlandığı belli olan, içeriği iyi çalışılmış bazı mektupları Meclis gündemine soru önergesi veya başka şekilde taşıdıklarına ben de şahit oluyorum. Çünkü soru önergelerinin bizzat bu konularla ilgili olanlarını okuyorum. Geçenlerde gelen bir bilgiye göre, cezaevlerinde bazı terör örgütü mensuplarına eski ve yeni milletvekilleri tarafından büyük miktarda pullar gönderildiğini, bunların cezaevlerinden bazı mektup kampanyalarının organize edilmesi için tasarlanan bir faaliyetle ilgili olduğunu ifade etmek isterim. Bu bakımdan gerekli işleri, hukuk ve cezaevlerinin yönetimi konusunda Adalet Bakanlığımız yürütüyor. Ancak cezaevleriyle ilgili organizasyon konusunda önemli bir konuya, bir arı kovanına çomak sokulduğunu ifade etmek isterim. Bu rahatsızlığın büyüklüğünü de öyle açıklamak gerekir. Hiçbir zaman, hiçbir kimseye, bir başkasına hakaret etme imkanı, hakkı tanınmamalıdır. Bunlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır" diye konuştu. (DUVAR)