Sedat Peker'in avukatından 'iade' açıklaması: Bir şey söylemek olanaksız

Sedat Peker'in avukatı Barkın, BAE ile Türkiye arasındaki 'suçluların iadesi' anlaşmasına ilişkin "İade edileceğini göstermez. Öyle olsa BAE kırmızı bülten kararını infaz etmek zorunda kalırdı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında bugün imzalanan anlaşmadaki 'suçluların iadesi' maddesi akıllara Sedat Peker'in durumunu getirdi.

Bu gelişme sonrası Peker cephesinden ilk değerlendirme geldi. Peker'in avukatı Ersan Barkın "BAE’nin tutumunu belirleyen hukuk değil, iradesiydi. Bundan sonra bu irade değişir mi, bir şey söylemek olanaksız" dedi.

Barkın'ın anlaşmaya ilişkin değerlendirmesi şöyle: "Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında suçluların iadesi anlaşması yoktu ancak BAE Interpol’e üye devletlerden biriydi. Dolayısıyla bugüne kadar Sedat Peker’in hakkındaki kırmızı bültenin yerine getirilmemesi... Türkiye’ye iade edilmemesinin tek nedeni iade anlaşmasının eksikliği değildi. Birleşik Arap Emirlikleri'nin ortaya koyduğu gerekliliklere Sedat Peker’in uygun davranması ve Arapların geleneğinde kendine sığınan bir kimsenin iadesinin örneğinin olmaması bugüne gelen süreci yarattı. BAE ile Türkiye’nin iade anlaşması imzalaması, tek başına Sedat Peker’in iadesini gerekli kılacak olsa, BAE zaten yıllardır Interpol üyesi olduğu için kırmızı bülten kararını infaz etmek durumunda kalırdı. Dolayısıyla sadece taraflar arasında suçluların iadesi anlaşmasının imzalanması Sedat Peker’in iade edileceğini göstermediği gibi, bugüne kadar bu anlaşmanın yokluğu da iade edilmeyeceğinin garantisi değildi.
Dolayısıyla BAE’nin tutumunu belirleyen hukuk değil, iradesiydi. Bundan sonra bu irade değişir mi, bir şey söylemek olanaksız." (HABER MERKEZİ)