Sabancı'dan 3 ay etkili dezenfektan

Sabancı Holding, Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen 10 ton yeni nesil dezenfektanı Sağlık Bakanlığı’na bağışladı

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sabancı Holding, Covid-19 mücadelesi kapsamında ürettiği 10 ton yeni nesil dezenfektanı Sağlık Bakanlığı’na bağışladı. Yapılan bağışla, 1,5 milyon metrekarelik bir alan dezenfekte edilebilecek. Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen ürünün uygulandığı ortamda bakteri ve virüslere karşı 3 aya kadar hijyen sağladığı belirtildi.

Geliştirme çalışmaları Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yusuf Menceloğlu liderliğinde, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Nanoteknoloji laboratuvarlarında yapılan Antimic, korona virüsün de aynı familyadan geldiği SARS’a karşı etkili olduğu kanıtlanan hammaddeyle üretildi. Patenti Sabancı Üniversitesi’ne ait olan Antimic, Sağlık Bakanlığı tip 2 ruhsatına sahip. İnsan sağlığını tehlikeye sokacak ağır metal ve kalıcı toksik kimyasallar içermeyen, su bazlı ve uygulandığı yüzeyde kalıcılığı olan geniş spektrumlu Antimic'in yaşam alanlarında ve giysilerde oluşturduğu çok ince, camsı ve elastik koruyucu tabakası ile 'konforlu koruma' sağladığı bilgisi verildi. Bu örtü, bakteri ve virüslerin ortamda tutunmasını engelliyor. (ANKA)