600 gramlık Fatma Nida hayata tutundu

Konya'da normalden 4 ay önce doğan Fatma Nida bebek, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulanan tedaviye olumlu yanıt verdi. 600 gram doğan ve 490 grama kadar düşen bebek 110 gün sonra annesinin kucağına kavuştu.
Fatma Nida bebek annesi ve kendisini yaşama bağlayan sağlık emekçileri ile...

DUVAR – Konya’da 23 haftalıkken 600 gram doğan Fatma Nida bebek, doktorların ve yenidoğan yoğun bakımındaki sağlık emekçilerinin çabasıyla yaşatılabildi.

Ayşe ve Mehmet Tasa çiftinin 5’inci çocuğu olan Fatma Nida, hamileliğin henüz 23’üncü haftasında doğdu. Aniden sancılanan 40 yaşındaki anne Ayşe Tasa, Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde normal doğumla bebeğini dünyaya getirdi. Ekim ayında doğması beklenirken haziranda prematüre olarak ve 600 gram ağırlığında dünyaya gelen bebekte sağlık sorunları ortaya çıktı. Kalbinin delik olduğu tespit edilen ve bir de beyin kanaması geçiren bebek, alındığı kuvözde 490 grama kadar düştü. Ailesi, doktorları ve yenidoğan yoğun bakım personelinin gayretiyle kuvözdeki tedavilere olumlu yanıt veren Fatma Nida bebek, 110 gün sonra annesinin kucağına verildi.

Anne Ayşe Tasa, “Doğuma hazırlıksız yakalandım. Fakat normal bir doğum yaptım. Bebek hemen kuvöze alındı. O andan sonra sadece yaşayıp yaşamadığını düşünüyordum. Nefes alıyordu ancak 600 gram olarak dünyaya gelmişti” diye konuştu.

Kızının, bulunduğu kuvözde doktorların tedavisine zamanla cevap verdiğini aktaran Ayşe Tasa, şunları kaydetti:

“Hocalara ve hemşirelere çok teşekkür ediyorum. Canınızı burada bırakıyorsunuz. Onlar en iyi şekilde ilgileniyor. Zor günleri atlattık. Kızıma ilk başta isim koymayı düşünmemiştik. İsmi ‘Hayat’ olsun diyenler oldu. Gerçekten bu kız ‘hayat’, çünkü doğduktan sonra beyin kanaması geçirdi. Kalbinin de delik olduğu tespit edildi. Bu sorunları zamanla atlattı. Fatma Nida şu anda 3 kilogram ve sağlıklı.”

‘DAMLA DAMLA BESLEDİK’

Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Kadir Yümlü ise bebeğin normal doğumla 23 haftalıkken dünyaya geldiğini belirtti.

Erken doğum olduğu için bebeğin hemen kuvöze alındığını dile getiren Yümlü, “Bebek yaklaşık 2 ay solunum desteği alarak yaşamını devam ettirdi. Kuvöze alındıktan 10 gün sonra dünyaya gözlerini açtı. Prematüre bebek olduğu için ilk doğduğunda yaşamsal bulguları anormaldi” dedi. Kadir Yümlü, bebeğin beslenmesinden bakımına kadar zor bir süreç yürüttüklerini anlattı.

Tüm zorlukların üstesinden gelerek bebeği sağlıklı şekilde ailesine vermenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Yümlü, şöyle devam etti:

“Prematüre olduğu için bebeğin akciğer ve bağırsakları gelişmemişti. Tabiri caizse, damla damla artırarak besledik. Prematüre bebeklerin yüzde 40’ında beyin kanaması gerçekleşebiliyor. Fatma Nida bebek de bu şekildeydi. Ancak zamanla iyileşti. Kainattaki hiçbir ortam bu bebeklere anne karnındaki ortamı vermez ama biz bu işe sevgimizi de katarak, uygun olan ortamı sağlamaya çalıştık. Olumsuzlukların üstesinden gelerek, yaklaşık 110 gün sonra taburcu ettik.” (KONYA/AA)