Doktorun devlet hizmeti askerlikten sayılacak

Sağlık Bakanı yeni askerlik sistemiyle ilgili konuştu: Görev yerlerinde devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlayan hekimler, asteğmen rütbesi ile terhis edilerek askerlik görevlerini de tamamlamış sayılacak.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

DUVAR – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni askerlik sistemine ilişkin detaylar verdi. Koca, Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları tarafından belirlenecek yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yerine getirecek doktorların askerliğini yapmış sayılacağını açıkladı.

TBMM Milli Savunma Komisyonu’ndan geçen kanun teklifiyle ilgili konuşan Koca, “Kanun teklifinin yasalaşması ile hekimler için yeni bir dönem başlamış olacak” dedi. Koca, doktorların yeni askerlik sisteminden nasıl yararlanacaklarına ilişkin, “Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın müştereken belirlediği yerlerde devlet hizmeti yükümlülüğünü yapmak isteyen hekimler öncelikle yedek subay aday adayı olarak temel eğitim alacak. Temel eğitim sonrası hekimler görevlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı emrine verilecek. Görev yerlerinde devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlayan hekimler, asteğmen rütbesi ile terhis edilerek askerlik görevlerini de tamamlamış sayılacak. Milli Savunma ve Sağlık Bakanlıkları, kanuna tabi olarak çalışmaya uygun yerleri her celp ve atama döneminde ortak olarak tespit edecek. Uygulamanın usul ve esaslarının belirlenmesi için her iki Bakanlığa ortak mevzuat hazırlama yetkisi de veriliyor” ifadelerini kullandı. (ANKARA/AA)