Alzheimer kapıda! Nasıl korunmalı?

Son bilgilere göre her 100 kişiden 5'i, 65 yaşından sonra alzheimer olacak. Peki bu hastalıktan korunmak için ne yapılabilir?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’de 600 bin “aile” Alzheimer ile mücadele ediyor. Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, gelmekte olan Alzheimerli hasta dalgasına dikkati çekerek, “Hazır değiliz” dedi. Halen Türkiye nüfusunun yüzde 8,7’sini oluşturan 65 yaş üstünün hızla arttığını belirten Prof. Dr. Kulaksızoğlu, “Her 100 kişiden 5'i, 65 yaşından sonra alzheimer olacak. Bu hasta sayısında korkunç bir artış demek. Ancak hastalar için bakım evi, evde bakım hizmetleri, hastaneler ve personel hatta biz kendimiz bile hazır değiliz” dedi. Hastalığın kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü belirten Prof. Dr. Kulaksızoğlu, 65 yaşın üzerindeki her 6 kadından biri, 11 erkekten de birinin alzheimer olduğunu söyledi. Mevcut hastaların üçte ikisinin kadın olduğunu hatırlatan Prof. Kulaksızoğlu, “60 yaşından sonra bir kadının alzheimer olma riski, meme kanseri riskinden 2 kat daha fazla” dedi.

EĞİTİM DÜZEYİ ÖNEMLİ FAKTÖR

Hürriyet'ten Mesude Erşan'ın haberine göre, eğitime erken yaşlarda başlayanlarda ve eğitim düzeyi yüksek olan kişilerde alzheimer görülme oranı daha düşük. Derneğin yönetim kurulu üyelerinden Doç. Dr. Barış Topçular, “Eğitimin alzheimer hastalığı için bir koruyucu faktör olduğu Wisconsin Üniversitesi Alzheimer Araştırma Merkezi’nin bir çalışmasıyla gösterildi. 211 sağlıklı birey ile 57 bilişsel bozukluğu olan bireyin katıldığı çalışmadaki bulgular, eğitim düzeyi yüksek bireylerde Alzheimer hastalığında rol oynayan amiloid ve TAU proteinlerinin birikiminin, eğitim düzeyi düşük bireylere kıyasla çok daha az olduğunu gösterildi” dedi.

alzheimer Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu, “Her 100 kişiden 5'i, 65 yaşından sonra alzheimer olacak. Bu hasta sayısında korkunç bir artış demek. Ancak hastalar için bakım evi, evde bakım hizmetleri, hastaneler ve personel hatta biz kendimiz bile hazır değiliz” dedi.

BİLGİSAYAR OYUNLARI BEYNİ GENÇ TUTUYOR

Bir araştırma merkezinin 2 bin 785 katılımcıyla yaptığı bir çalışmada bellek, akıl yürütme ile bilgisayarlı bilgi işleme hızı egzersizleri karşılaştırıldı. Doç. Dr. Topçular, “Sadece “bilgi işleme hızı” egzersizlerinin demans üzerine etkili olduğu görüldü. Bu egzersizler demans gelişme riskini yüzde 33 oranında azaltıyor” dedi.

BESLENME DE ETKİLİ

Akdeniz tipi diyetle beslenen, düzenli fiziksel ve bilişsel egzersiz yapan ve kalp damar hastalıkları açısından kontrol altında olanlarda demans gelişme riskinin daha düşük olduğunu belirten Doç. Dr. Topçular, “Bunlarda, alzheimer hastalarında görülen amiloid ve tau proteinlerinin beyindeki birikiminin çok daha az olduğu belirlendi. Çok yeni araştırmalar günlük meyve tüketiminin(günde iki porsiyon) Alzheimer’a yakalanma riskini azaltığını gösterdi” dedi.

KAHVE VE ÇİKOLATA DA KORUYOR

Derneğin yönetim kurulu üyesi Doç. Dr. Başar Bilgiç ise, “Günde 1-2 bardak arasında kahve tüketenlerde alzheimer riskinin azaldığı gözlendi. Türk kahvesi olarak 3-4 fincan öneriyoruz. Buna karşılık 3 bardak ve üstü kahve tüketenlerde bu olumlu etki ortadan kalkıyor” dedi. Bilgiç, kahvenin yanı sıra günde 1-2 parça siyah çikolata yemenin de alzheimer hastalığından korunmada etkili olabileceği yönünde hayvan deneyleri bulunduğunu hatırlattı.

Alzheimer riskini azaltmak için özetle şu önerilerde bulunuldu:

* Bilgisayarlı oynanan “bilgi işleme hızı” egzersizleri yapın.

* Akdeniz tipi diyetle beslenin. Sadece kalbinize değil, beyninize de iyi gelir.

* Düzenli fiziksel egzersiz yapın. Her gün 15-20 dakika yürümek bile yeterli.

* Sosyal hayatın içinde kalın.

* Kahve ve kakaonun da koruyucu etkisi var. Günde 3-4 fincan Türk kahvesi (diğerlerinden günde 1-2 kupa) için. Yanında küçük birer parça siyah çikolatayla da kakao alabilirsiniz. (Kaynak: Hürriyet)