Antibakteriyel sabunlar yasaklandı

Antibakteriyel sabunların üretim ve satışı ABD'de yasaklandı. Gerekçe; “yararından çok zararı” olduğunun ortaya çıkması...
Enfeksiyon da yorgunluğun bir diğer sebebi olabilir. Kişisel temizliğe önem vermek ve sık sık el yıkamak enfeksiyon riskini düşürecektir.

DUVAR – ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), “yararından çok zararı” olduğu gerekçesiyle antibakteriyel sabunların üretim ve satışını yasakladı. Kararda üretici firmaların bu sabunların bakteri ve mikropların bertaraf edilmesinde diğerlerinden daha etkin olduğunu kanıtlayamaması gösterildi. FDA direktörü Dr. Janet Woodcock, “Gerçekte bazı veriler antibakteriyel malzemenin uzun vadede daha zararlı olduğunu ortaya koyuyor” dedi. Antibakteriyel sabunların normal sabunlardan farkı olmadığına dair iddialar 5 yıldır dile getiriliyordu.

ANTİBİYOTİĞE KARŞI DİRENÇ SAĞLIYOR

Antibakteriyel sabunların güvenliği ve etkinliğinin incelenmesini öneren Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, son araştırmaların bu tür sabunların sağlığa zararlı olduğunu gösterdiğini ileri sürdü. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, antibakteriyel sabunların içindeki bazı maddelerin hormon seviyelerinde değişikliğe neden olduğu saptandı. Ayrıca laboratuvar testleri, bu maddelerin bakterilere, antibiyotiğe karşı direnç kazandırdığına da işaret ediyor. (Kaynak: Habertürk)