Rusya'dan tehdit: Tüm gemiler bizim için hedef

Rusya tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından, bu geceden itibaren Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendirileceğini bildirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya Savunma Bakanlığı, bu geceden itibaren Ukrayna limanlarına giden tüm gemilerin “potansiyel askeri yük taşıyıcısı” olarak değerlendirileceğini bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, tahıl anlaşmasının sona erdiği ve Karadeniz’deki insani koridorların azaltıldığı belirtildi. Bu kapsamda, Ukrayna limanlarına giden gemilere yönelik Rusya tarafından alınan kararın aktarıldığı açıklamada, “20 Temmuz 2023 saat 00.00’dan itibaren, Karadeniz’den Ukrayna limanlarına giden tüm gemiler potansiyel askeri yük taşıyıcısı olarak değerlendirilecek.” ifadesine yer verildi.

AA'nın haberine göre açıklamada, “Buna göre, bu tür gemilerin ülkeleri de Ukrayna ihtilafında Kiev rejimi tarafında yer almış kabul edilecek. Karadeniz’in kuzeybatısı ile güneydoğusunda uluslararası sularda bulunan bazı bölgeler de seyrüsefer için geçici olarak tehlikeli olarak ilan edilmiştir.” denildi.

Rusya, 18 Temmuz'da sona eren Tahıl Anlaşması'ndan da çekildiğini duyurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ayrıca, Kırım Köprüsü’ne 17 Temmuz'da düzenlenen, iki kişinin öldüğü saldırılarla ilgili Ukrayna'yı suçlamış, "Elbette Rusya'dan bir yanıt gelecek. Savunma Bakanlığı uygun teklifleri hazırlıyor" demişti. (HABER MERKEZİ)

 

Etiketler Rusya Ukrayna liman