Rusya, Ukrayna'da Rus pasaportu vermeye başladı

Herson ve Melitopol başta olmak üzere Rusya'nın Ukrayna'da ele geçirdiği yerlerde yerel halka vatandaşlık vermeye başlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya, ele geçirdiği Ukrayna'nın Herson bölgesinde yaşayanlara Rus vatandaşlığı vermeye başladı. Rus haber ajansı TASS, cumartesi günü Herson'da 23 Ukrayna vatandaşına törenle Rus pasaportu verildiğini duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mayıs ayı sonunda yayınladığı genelgeyle Ukrayna'da kontrol altına alınan bölgelerde Rus pasaportu verilmesini kolaylaştıran düzenlemeyi yürürlüğe sokmuştu. Bu bölgeler arasında Zaporijiya da bulunuyor.

Herson'daki ayrılıkçı yönetimin başkanı Vladimir Saldo, "Herson'un tüm sakinleri olabildiğince hızlı bir biçimde bir pasaport ve Rusya vatandaşlığı edinecek. Böylece bizim için yeni bir dönem başlıyor" dedi. Rusya'nın Ukrayna'da 24 Şubat tarihinde başlattığı saldırıda Herson tümüyle Rus ordusunun kontrolüne geçmişti.

Rusya'nın Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nden (SSCB) ayrıldığı 12 Haziran günü "Rusya Günü" olarak kutlanıyor. Herson'da pasaportların verilmesine de bugün dikkate alarak karar verildiği açıklandı. Bölgede Rus Rublesi'nin de para birimi olarak kullanılmasına başlanacak.

TASS'ın haberine göre Ukrayna'nın Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki doğu bölgelerinde son üç yılda 800 binden fazla kişiye Rus vatandaşlığı verildi. Ajansın Rusya İçişleri Bakanlığı verilerine dayandırdığı haberine göre Lugansk ve Donetsk'te kurulan halk cumhuriyetlerinde vatandaşlık başvurularının sadece yüzde 1'i reddedildi. (Kaynak: DW Türkçe)

Etiketler Rusya Ukrayna Herson