Rusya, ABD'nin Karadeniz kararından geri dönmesini yeterli bulmadı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov: ABD'nin Karadeniz'e gemi göndermekten vazgeçmesinin normalleşmeye katkı sağlayacağını söylemek için henüz erken.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, ABD'nin iki savaş gemisini Karadeniz'e göndermekten vazgeçmesinin 'bölgedeki durumun normale dönmesine katkı sunacağını söylemek için henüz erken olduğunu', zira Rusya sınırı yakınında çok sayıda ABD ve NATO askerinin varlığını sürdürdüğünü ifade etti. Günlük basın toplantısında ABD'ye ait iki savaş gemisinin Boğazlardan 14 ve 15 Nisan'da geçişinin iptal olduğuna dair haberleri değerlendiren Peskov, "Şu anda durum son derece gergin" dedi.

'SINIRLARDA ÇOK SAYIDA ABD VE NATO ASKERİ VAR'

Sputnik'in haberine göre Rus Sözcü, "Çeşitli tatbikatlar için askeri teçhizatla birlikte ABD'den doğrudan Rusya sınırlarına gönderilen çok sayıda ABD ve NATO askeri bulunduğunu biliyorsunuz. Elbette mevcut durumda, ek askeri unsurlar yeni gerilim dalgasına yol açar ancak iki savaş gemisinin gönderilmemesinin bölgedeki durumun normale dönmesini sağlayacağını söylemek için henüz erken" ifadelerini kullandı. 

YAPTIRIM YORUMU: RESMİ AÇIKLAMAYI BEKLİYORUZ

Gazeteciler Peskov'a, Washington'ın Rusya'ya yeni yaptırımlar uygulayacağına dair Amerikan basınında çıkan haberleri de sordu. Herhangi bir tepki vermeden önce resmi açıklamayı bekleyeceklerini kaydeden Peskov, "Ateş olmayan duman çıkmaz, ABD gazetecilerine bununla ilgili bilgi sızdırıldığı anlaşılıyor. Şimdilik gazete haberlerine bakarak herhangi bir yorumda bulunmayacağız. Her şeye rağmen Washington yönetiminin somut kararları açıklamasını bekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

'KARŞILIKLILIK İLKESİ UYGULANACAK'

Rusya'nın ABD'nin yaptırım politikasına ilişkin tutumunda bir değişiklik olmadığının altını çizen Peskov sözlerini şöyle sürdürdü: "Her türlü yaptırım niyetini kınıyoruz. Yaptırımları hukuka aykırı buluyoruz. Bu meselede her durumda karşılıklılık ilkesi uygulanacak. Bu karşılıklılık, ulusal çıkarlarımızı en iyi şekilde korunmasını sağlayacak." (Sputnik)