Prof. Şahin: Antalya'da vaka sayısı söylenenin 3-4 katı

Türkiye çapında günlük vaka sayıları 20 bini aştı. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Nursel Şahin, turizm merkezi Antalya'da vaka sayısının açıklananın 3-4 katı fazla olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, kentte korona virüsü vaka sayılarının çok yükseldiğini açıkladı. Şahin, aşılamanın eksik olduğu Rus turistlerin ve iç turizm hareketlerinin sayıyı artırdığını belirtti ve "Antalya’nın şu andaki vaka sayıları, nisanda ya da kasım pikinde gördüklerimizin çok üstünde, söylenenlerin en az 3-4 katı düzeylerinde olduğunu biliyoruz" dedi.

Yaz dönemindeki yerli ve yabancı turizm hareketliliğinin Antalya'ya olumsuz etkisinin olduğunu söyleyen Şahin şöyle devam etti: "Resmî verilerde biz HES’te bütün merkezin kıpkırmızı olduğunu ama yüz binde gösterilen haritada öyle olmadığını görüyoruz. Hem testleri az yaparak, hem de vatandaşlarımızı yeterince uyarmayarak hem hastalığı tespit etmiyoruz hem de aşılamamızda çok gerideyiz."

Prof. Nursel Şahin

'SÖYLEMLER REHAVET YARATTI'

Kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılması gerektiğini hatırlatan Şahin, "Bu tam açılma ve aşılanmanın tedarik sorununun çözülmüş olması ve Sağlık Bakanlığı’nın ‘Günde 1 milyonun üzerinde, 1,5 milyona yakın aşı yaptık. En iyi aşılamayı yapan ülkeyiz. Eylülde maskeleri atacağız’ söylemleri, hem bu önlemlerin ortadan kaldırılmış olması hem de bu yanlış algı vatandaşlarımızda bir rehavete yol açtı. Çünkü uzun dönem bir kapanma ve kısıtlılık geçirmiştik. Sosyalleşmeye, tatile, eğlenceye haklı olarak hepimizin ihtiyacı vardı" diye konuştu. Şahin'in açıklamalarından önemli kısımlar şöyle:

BÜYÜK BİR HAREKETLİLİK OLUŞTU: Bir taraftan da döviz girdisi ve ekonomik ihtiyaç nedeniyle turizme kapılarımızı, çok sıkı önlemlerle açmadığımızı düşünüyoruz. Özellikle Ruslar gibi -bunu kendi yetkilileri açıklamıştı- aşılama oranları yüzde 10’larda, çok düşük seyrediyordu ve delta hakimiyetinin çok görüldüğü bir gruptu. Onları da çok sıkı önlemler almadan kabul ettik. Dolayısıyla bayramda hem iç turizmin getirdiği bir toplumsal hareketlilik vardı, hem de turizm nedeniyle toplumda büyük bir temas alanı ortaya çıktı. Vatandaşlarımız da birçok yere akın etti. Bazı kişisel koruyucu önlemlerini onlar da göz ardı ettiler. Düğünlerin serbest bırakılması, bayramlaşma ihtiyacı; restoran, kafeler her taraf insanlarımızla doldu taştı. Turistik tesislerimiz yüzde yüz doluluğa ulaştı. Ören yerlerinde, hatta denizin üstünde teknelerde bile müthiş bir toplumsal hareketlilik oldu, bütün kıyılarımızda ve Antalya’da da.

AŞILAMA GERİLEDİ, DELTA YAYILDI: Bunun bize, bulaşın çok yüksek olduğu delta varyantı nedeniyle negatif riski olduğunu söylemiştik ve uyarmıştık. Bu konuda toplumun da uyarılması, aşılamanın hızla sürdürülmesi gerektiği konusunu söylemiştik. Ama aşılama tüm bu rehavet içerisinde, yaş gruplarını düşürülmesine rağmen giderek azaldı ve hatta 400 bin, 300 binlere kadar geriledi. Oysa biz delta varyantının, daha önceki mutanttan 70-100 kat daha bulaşıcı olduğunu, kuluçka süresinin çok kısa olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla aşılanmanın artık yüzde 60-70 değil 80’lere çıkması gerektiğini söyledik.

HES İLE 100 BİN HARİTASI AYNI DEĞİL: Antalya’nın şu andaki vaka sayıları, nisanda ya da kasım pikinde gördüklerimizin çok üstünde. Dolayısıyla vaka sayılarımız çok artmış, bu söylenenlerin en az 3-4 katı düzeylerinde olduğunu biliyoruz. Ama resmi verilerde bize, HES’te bütün merkezin kıpkırmızı olduğunu ama yüz binde gösterilen haritada öyle olmadığını görüyoruz. Hem testleri az yaparak, hem de vatandaşlarımızı yeterince uyarmayarak hem hastalığı tespit etmiyoruz hem de aşılamamızda çok gerideyiz. Aşılamanın hızla sürdürülmesi gerekiyor, sağlık çalışanları çok fedakâr, bu konuda ellerinden geleni yapıyorlar. Yorulmamaya, tükenmemeye çalışıyorlar. Bizim de hep beraber onlara yardımcı olmaya, topyekûn bir mücadeleyi örgütlemeye çok ihtiyacımız var.

(ANKA)