Prof. Ceyhan: Aşıda unutulmaması gereken grup 18 yaş altı

"Çok bulaşıcı bir mutant virüs Türkiye'de yayılmış durumda, yenileri de geliyor maalesef" diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan aşı konusunda 18 yaş altı uyarısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın son açıklamalarını değerlendirdi. Habertürk canlı yayınına katılan Ceyhan, "29 Nisan'da başlayan kısıtlamalara bağlı vaka düşüşü beklemiyoruz. Vaka sayılarındaki değişimi ona bağlamak yanlış" dedi. 'Tam kapanma'nın vakalar üzerindeki etkisinin bir hafta ila 10 gün içerisinde görüleceğini söyleyen Mehmet Ceyhan, "Bu azalmaları ve artmaları her zaman bir önleme ya da aşıya bağlamak doğru değil" şeklinde konuştu.

'ÇOCUKLAR İÇİN TEDBİR ALINMALI'

"Çok bulaşıcı bir mutant virüs Türkiye'de yayılmış durumda, yenileri de geliyor maalesef" diyen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, şöyle devam etti: "Unutulmaması gereken grup 18 yaş altı. Üç firma 18 yaş altının aşılanmasıyla ilgili olarak yoğun çalışmalar yürütüyor. Türkiye'nin bu üç firmadan BioNTech/Pfizer ile ilişkisi var. Bizim şimdiden çocuklar için olan aşıyı satın alıp stoklayacak mıyız, yoksa anlaşmalar mı imzalayacağız; garanti altına almamız lazım. Öbür türlü çocuklara aşılama yapamayacağız. Çocukların yurt dışına giriş ve çıkışında sorunlar olur. Ve bu pandemiyi toplumda bitirmemiz zorlaşır." (HABER MERKEZİ)