Prigojin duyurdu: Wagner 1 Temmuz'a kadar varlığına son vermek zorunda

Rusya'da Putin yönetimine karşı 'isyan'ı sona eren Wagner'in patronu Prigojin, "Rus askerlerinin kanı dökülmesin diye geri döndük. Wagner 1 Temmuz'a kadar varlığına son vermek zorunda" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'da 'darbe' girişiminin sonlanmasının ardından paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeny Prigojin, kuvvetlerinin 1 Temmuz itibarıyla "varlığını sonlandıracağını" açıkladı. 

'İsyan' sonrası ilk kez konuşan Prigojin, Telegram hesabından yaptığı açıklamada "yürüyüş" olarak tanımladığı 'isyan'da yaşananların Rusya'nın önemli güvenlik açıklarını gözler önüne serdiğine dikkati çekti.

'DARBE İÇİN DEĞİL, PROTESTO İÇİN YÜRÜK' 

Wagner'in imhasını önlemek için 'isyan'ı başlattıklarını öne sürüp, düşürdükleri Rus uçak ve helikopterleri ile ilgili "pişmanız" ifadesini kullanan Prigojin, "Moskova'ya protestomuzu göstermek için yürüdük, hükümeti devirmek için değil. Daha fazla Rus kanı dökülmesin diye üslerimize geri döndük" dedi. 

Wagner üyelerinin Rus helikopter ve füzeleri ile vurulduğuna dair iddiasını yineleyip "İktidarı değiştirmek gibi bir amacımız yok" ifadelerini kullanan Yevgeny Prigojin Wagner'in varlığının 1 Temmuz'da sona ermek zorunda olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ)