HDP'de kural esnemiyor: 20 yönetici veda edecek

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), 23 Şubat’ta yapılacak olan büyük kongre öncesi son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda iki dönem kuralının esnetilmemesi kararı alındı.

DUVAR – Kongreye hazırlanan HDP’de MYK toplantısı yapıldı. Toplantıda parti yönetiminin belirlenmesinde iki dönem kuralını esnetmeme kararı aldı. Karara göre 20 parti yöneticisi yeni dönemde MYK’ya veda edecek. Aralarında Parti Sözcüsü Günay Kubilay, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Basın Yayın ve Propagandadan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Azad Barış’ın da bulunduğu bu yöneticilerin parti komisyonlarında görev alması bekleniyor.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli başkanlığında yapılan MYK’nin gündemini kongre hazırlıkları, Mutabakat Komisyonu’nun çalışmaları ve Ortadoğu’daki gelişmeler oluşturdu. Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın parti kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, MYK’de iki dönem kuralının ilkesel olarak esnetilmemesi yönünde karar alındı.

YENİ YÖNETİM NETLEŞİYOR

Mutabakat Komisyonu’nun yürüttüğü çalışmalarda Parti Meclisi ve yönetim kadrolarına yer alacak isimlerin de netleşmeye başladığı belirtildi. Yapılan başvuruların Mutabakat Komisyonu tarafından değerlendirildiği ve bazı önemli isimlere de komisyonun teklif götürdüğü, görüşmelerin devam ettiği belirtildi. Teklif götürülen isimler arasında Halkların Demokratik Kongresi (HDK) eski Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun da olduğu öğrenildi. PM’ye yapılan başvurular 15 Şubat’ta son bulacak. Önümüzdeki hafta içerisinde başvurulara ve götürülen tekliflere ilişkin görüşmeler tamamlanacak.

TEMELLİ VE BULDAN’LA DEVAM

Mutabakat Komisyonu tarafından yapılan tartışmalarda HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin yeni dönemde de tekrar görev alması yönünde eğilim olduğu öğrenildi. Kongre güvenliği ve teknik hazırlıklarda da sona gelindi. Önümüzdeki günlerde netleşecek kongre şiarının temasının ise HDP’nin yeni dönem siyaseti olacağı belirtiliyor. Bu çerçevede “İktidara Yürüyoruz” ve “Umudu Büyütüyoruz” sözleri öne çıktı.

AKİL İNSANLAR DANIŞMA MECLİSİNE DAVET EDİLECEK

HDP’nin yeni dönemde aralarında tanınmış yazar, akademisyen ve aydınlardan oluşan “Danışma Meclisi” veya “Uzlaşı Kurulu” kurmayı ilke olarak büyük kongre sunmaya hazırlandığı öğrenildi. Oluşturulması düşünülen organlara dair Akil İnsanlar Heyeti üyelerine de teklif götürüleceği öğrenildi.

SURİYE, ÖCALAN VE KIBRIS DEĞERLENDİRİLDİ

MYK’de, AK Parti’nin İdlib ve Suriye’de izlediği politika da değerlendirildi. Bu değerlendirmelerde “AK Parti’nin dış politikada izlediği uluslararası güçlerle kalıcı bir çözümsüzlüğün içerisine çekildiği” ifade edildi. Suriye’de kalıcı çözümün halkların birlikteliğinden geçtiği tespitine de yer verilen MYK’de, “savaş ve işgal politikalarının çözüm getirmediği” tespitleri yer aldı. MYK’nin bir diğer gündemi de PKK lideri Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve çözüme dair mesajların topluma ulaşması oldu.

Kıbrıs’ta yaşanan son gelişmeler de HDP MYK’sinin gündemi oldu. Kıbrıs’taki halkların kendi kaderlerini tayin hakkı olduğu değerlendirmesi yapılırken, “ilhak politikalarından vazgeçilmesi gerektiği” ifade edildi. HDP’nin de halkların kendi kaderini tayin noktasında Kıbrıs halkının yanında olduğu vurgulandı.