Erdoğan: Soçi'ye bağlı kalmadan rejim güçlerini vuracağız

Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, İdlib'deki gelişmelere ilişkin "Bundan sonra saldırı olursa Soçi'ye bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağız. Rejimi belirlediğimiz sınıra kadar kovalayacağız" dedi. 'FETÖ'nün siyasi ayağı' tartışmalarına da değinen Erdoğan "FETÖ'nün siyasi ayağı Kılıçdaroğlu ve CHP'dir. FETÖ'nün siyasi ayağı Bay Kemal'in yatak odasına girmiş haberi yok" ifadesini kullandı.

DUVAR – Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin İdlib’de önümüzdeki günlerde atacağı adımları açıkladı. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘FETÖ’nün siyasi ayağının lideri Erdoğan’dır’ açıklamasına da yanıt verdi ve video gösterimi yapıldı.
Erdoğan, İdlib’de yeni çatışmalara zemin hazırlamamak adına ‘muhalif’ olarak adlandırdığı kesimleri de uyardıklarını söyledi ve ekledi: “Geldiğimiz noktada artık kimsenin taşkınlığına, bağnazlığına, satılmışlığına, provokasyonlarına göz yumacak değiliz.”

Erdoğan’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

RUS GÜÇLERİ SÜREKLİ SİVİLLERE SALDIRIYOR: Bugüne kadar İdlib’de verdiğimiz şehit sayısı 14’ü buldu. İdlib’de rejim ve onlarla hareket eden Rus güçleri ile İran destekli militanlar sürekli sivillere saldırıyor, kan döküyorlar. İdlib ile ilgili kimi endişe ifadelerinin de başka saiklerden kaynaklandığını çok iyi biliyoruz. Herkes gözünü kapatsa, sırtını dönse, vicdanını dondursa da Türkiye bu duruma seyirci kalmayacaktır. İdlib’de rejim ve Ruslar ile rejimle hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının sivil halkı hedef aldığı gerçeğini altını bir kez daha çizmek istiyorum. Amaç sahayı tamamen boşaltmaktır.

İDLİB’DE SİVİLLERİ VURAN HAVA ARAÇLARI ARTIK RAHAT HAREKET EDEMEYECEK: Verilen sözlere riayet edilmesini bekledik bize verilen sözler yerine getirilmediği gibi anlaşmalara da kimse uymuyor. Bu saldırılar doğrudan askerlerimizi hedef almaya başladı. Madem durum bu biz de lafa değil sahadaki gerçeklere bakarak hareket edeceğiz. Şubat ayı sonuna kadar rejimi gözlem noktaları gerisine çıkartmakta kararlıyız. Havada karada ne gerekiyorsa tereddüt etmeden bunu yapacağız. İdlib’deki askeri gücümüzü ciddi oranda tahkim ettik. İdlib’de sivil yerleşim yerlerini vuran hava araçları, artık eskisi gibi rahat hareket edemeyeceklerdir.


REJİMİ GÜÇLERİNİ KOVALAYACAĞIZ: Geldiğimiz noktada artık kimsenin taşkınlığına, bağnazlığına, satılmışlığına, provokasyonlarına göz yumacak değiliz. Karada rejim güçlerini belirlediğimiz sınırların ötesine kadar kovalayacağız. Bu süreçte gözlem noktalarındaki askerlerimize en küçük zarar gelmesi halinde bugünden itibaren İdlib ile Soçi muhtırası sınırları ile bağlı kalmadan rejim güçlerini her yerde vuracağımızı buradan ilan ediyorum. Mehmetçiklerin kanının döküldüğü bir yerde, kendini ne kadar büyük görürse görsün, hiç kimsenin güvende olamayacağını da açıkça söylüyorum.

SİYASİ AYAK KILIÇDAROĞLU: Bu şahıs (CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu) son günlerde FETÖ’nün siyasi ayağı diye esip gürlemeye başladı. Bugün burada FETÖ’nün siyasi ayağını ben size adeta ekran diyebileceğim duvarda açıklıyorum. FETÖ’nün en önemli siyasi ayağı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisi ve ekibidir. FETÖ’yü suç örgütü olarak ilan eden ve o MGK kararının altında imzası olan benim. Baykal’ın yerine Kılıçdaroğlu’nun gelmesi ile CHP bu işin tam göbeğine yerleşmiştir. Seni oraya getiren FETÖ. Baykal’a kaset kumpasının savcısı FETÖ’den ihraç edildi. FETÖ’nün MİT müsteşarımıza yönelik sinsi kumpasında CHP’nin ortaya koyduğu tavır FETÖ’nün siyasi ayağının bir başka örneğidir. CHP ile FETÖ’nün iş birliği yaptığı bir başka olay ise Adana’da MİT TIR’larının durdurulmasıydı. CHP’nin yayın organı gibi çalışan Cumhuriyet gazetesi, savcı görevden alınınca hemen kendisiyle röportaj yapıp MİT suç işledi başlığı atıyordu. Genel yayın yönetmeni nerede şimdi Almanya’da. 5 yıla mahkum oldu. onunla birlikte çalışan nerede? CHP’de milletvekili. Kim siyasi ayak?Bu zat ve ekibi  FETÖ’ye diyet borçludur. CHP milletvekilleri dershaneler kapatılırsa eğitimde sıkıntılar büyür diyecek kadar zıvanadan çıkmıştır. Biz FETÖ’nün üzerine gittikçe Kılıçdaroğlu bu grupların özgürlük alanını genişletmek istiyoruz diyerek siyaseten nerede durduğunu gösteriyordu. Gezi olayları FETÖ ile CHP’nin birlikteliğini ortaya koyuyor. Bu işin asıl dönüm noktası 17-25 Aralık emniyet yargı darbe girişimi sürecidir.  Bundan ala siyasi ayak olur mu? Bölücü, mezhepçi terör örgütleriyle ve uzantılarıyla kol kola yürüyen CHP, 17-25 Aralık’tan sonra bu kadroya FETÖ’yü de dahil etmiştir. CHP’nin cumhurbaşkanı adayının yapılan operasyonları cemaati sindirme girişimi olarak nitelemesi de aradaki ilişkinin bir ikrarıdır. FETÖ’nün siyasi ayağı tarifine en çok, örgüt üyelerinin gözaltına alınmasına cadı avı diyen CHP yöneticileri yakışıyor. 15 Temmuz’u kontrollü darbe olarak niteleyen Kılıçdaroğlu’na bu aklı ve tabiri veren kim?


ADALET YÜRÜYÜŞÜ’NÜ FETÖ’CÜLER İÇİN YAPTI: O da FETÖ. Kılıçdaroğlu sözde Adalet Yürüyüşü’nü aslında FETÖ’cüler için yapmıştır.  Madem bu işler soru sorarak oluyor ben de birkaç soru sorayım. FETÖ’nün siyasi ayağı, FETÖ’cülerin devirmeye çalıştığı siyasetçi midir yoksa yükseltmeye çalıştığı siyasetçi midir? FETÖ’nün darbe gecesi öldürmeye çalıştığı siyasetçi midir yoksa yol verdiği siyasetçi midir? 6 tane danışmanı FETÖ’cü çıktı. Urla Belediye Başkanı FETÖ’cü çıktı, içeride.

FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI BAY KEMAL’İN YATAK ODASINA GİRMİŞ: Nereye bakarsan bak FETÖ’nün siyasi ayağı Bay Kemal’in yatak odasına girmiş haberi yok. FETÖ’nün siyasi ayağı gerçek yüzü ortaya çıkmadan önce oy verdiği parti midir, FETÖ tehlikesi ayyuka çıktıktan sonra desteklediği parti midir?

FETÖ’CÜLERİ NİYE İHRAÇ ETMEDİNİZ?: Bu tür saldırılara karşı tüm milletvekillerimizin dava açması önemlidir. Buradan soruyorum, malum genelkurmay başkanı (İlker Başbuğ), bir diğeri öldü (Yaşar Büyükanıt) genelkurmay başkanı, bunlar bildiriyi hazırladılar. Bu bildiri yetmez, her ikisinin de genelkurmay başkanlığı döneminde ‘biz şu kadar FETÖ’cü subayı ordudan ihraç ettik’ desinler. Bu görev sizin görevinizdi, niye ihraç etmediniz? Kimi aldatıyorsunuz? FETÖ’cüleri niye ihraç etmediniz?

NURCULARDAN KURTOĞLU TAKIMINI İHRAÇ ETMEK İSTİYOLARDI: Askeri Şura’da önümüze imza için getiriyorlardı. Bunların içinde çoğu zaman FETÖ’cü değil, bu Nurcuların içinde Kurtoğlu takımı vardır, onların ihraç edildiği olmuştur, bunlara imza atmadık. Bunlar, onları atıyordu, niye FETÖ’cüleri atmadınız. (Başbuğ’a) ‘Başbakan’a şunu söyledim bunu söyledim’, yalan söylüyorsun, sadece yargıdakilerden korktuğun için bize bunları anlattın. Elinizde ihraç edebileceğiniz FETÖ mensubu subaylar vardı niye bunların tespitini yapmadınız? Askeri istihbarat da vardı, niye çıkarmadınız? Niye bunları halletmediniz? Genelkurmay Başkanını (Hulusi Akar) Savunma Bakanı yaparak sivilleşme sürecine girdiysek anlamı işte budur. Bunu istemiyorlardı. Bu beyefendi de istemiyor aslında. İşine gelmiyor. Bundan sonraki süreç daha ciddi şekilde yürüyor. FETÖ’cüler büyük oranda TSK’dan temizlenmiş, oldu bitti mi? Daha yapacağımız işler var, daha bitmedi. Yanlış iş yaptın bunu düzelt. Avukatlığına Kılıçdaroğlu soyundu. Herhalde bir şey vaad ettiler.

BORUYU GÖSTERİYORDU: Resmi kıyafeti varken boruyu çıkartıp gösteriyordu (Başbuğ) medya mensuplarına, yeri geliyor yargıya. Şimdi artık onlar yok. Şimdi onun savunmasını yapan partinin de destek verdiği düzenlemeyi şimdi onlar inkar ediyor. Ne gerekiyorsa yapacağız.
(HABER MERKEZİ)