Koruma kararı kaldırılan Kaftancıoğlu: Demirden korksaydım trene binmezdim

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun koruma kararının kaldırılmasını CHP Milletvekili Gökhan Zeybek, İçişleri Bakanlığı'na sordu. Kaftancıoğlu da koruma kararının kaldırılmasıyla ilgili, "Benim için teferruattır demirden korksaydım trene binmezdim" dedi.
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

DUVAR – CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırılmasını CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Kaftancıoğlu da koruma kararının kaldırılmasıyla ilgili, “Demirden korksaydım trene binmezdim” yorumunda bulundu.

CHP’li Gökhan Zeybek’in verdiği önergeye göre, 9 Kasım 2019 Cumartesi günü saat 12.00’de CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu toplantı halindeyken koruma şubeye bağlı iki memur toplantıyı yarıda keserek elden tebligat yaptı.

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, koruma kararının kaldırıldığını gösterir tebligatın altına, “Koruma kararının kaldırılma gerekçesi tarafıma tebellüğ edilmemiş olup, başıma gelebilecek her türlü olayla ilgili İçişleri Bakanlığının sorumlu olduğunu kayıt altına alırım” şerhi düştü. Kaftancıoğlu’nun tebligatı imzalamasından 10 dakika sonra koruma polisleri çekildi. Tebligatta koruma kararının kaldırılmasıyla ilgili bir gerekçe yer almadı.

KORUMA STATÜSÜ BİR AY ÖNCE ‘ÖZEL KORUMA’YA ÇEVRİLDİ

Farklı kesimler tarafından aleni bir biçimde kendisi ve ailesi hedef gösterilen, ölüm tehditleri alan Kaftancıoğlu’nun korumasının yaklaşık bir ay önce özel koruma statüsüne yükseltildiğini hatırlatarak şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

  • Farklı kesimler tarafından aleni bir biçimde kendisi ve ailesi hedef gösterilen, hedef gösterilmesinin akabinde çok kez ölüm tehditleri alan ve hatta yaklaşık bir ay önce özel koruma statüsüne yükseltilen CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırılmasının gerekçesi nedir?
  • Sayın Bakan; alınan bu karar ve yapılan bu gerekçesiz tebligat bilginiz dahilinde midir?
  • Bu gerekçesiz tebligat ve koruma polislerinin geri çekilmesi bilginiz dahilinde gerçekleşmiş ise; 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’den itibaren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun güvenlik açısından karşılaşacağı olumsuz bir durumdan kim/kimler sorumlu olacaktır? Sorumluluğu üstleniyor musunuz?
  • CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırıldığı bu kurulun toplanma tarihi nedir? Bu kurul sadece CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için mi toplanmıştır?
  • İstanbul’daki diğer siyasi parti il başkanlıklarındaki koruma statüsünde herhangi bir değişiklik bulunmakta mıdır?
  • İstanbul’daki diğer siyasi parti il başkanlıklarındaki koruma statüsünde herhangi bir değişiklik bulunmuyorsa; CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun mevcut koruma statüsü ile diğer siyasi parti il başkanlıklarının mevcut koruma statüsü arasında fark yaratan değişken/değişkenler nelerdir?
  • Bu zamana kadar koruma kararları ile ilgili bütün yazışmalar kişiye özel kapalı zarf usulü posta yoluyla iletilmişken, bu kararın 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun özel alanına müdahale edilerek, toplantı yarıda kesilecek kadar aciliyet içinde tebliğ edilmesinin sebebi nedir?”

Kaftancıoğlu Twitter’dan yaptığı açıklamada iki senedir korumalığını yaptığı için emniyet mensuplarına teşekkür ederek, “Yaklaşık 2 yıldır gece gündüz demeden birlikte çalıştığımız ve ailemden biri olarak kabul ettiğim emniyet müdürlüğünün çok kıymetli mensuplarına en içten teşekkürlerimi sunarım. Karara gelince, benim için teferruattır demirden korksaydım trene binmezdim” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)