Çavuşoğlu: Trump'ın 20 mil güvenli bölge sözü var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sınırın Suriye tarafından oluşturulacak 'güvenli bölge' için 20 mil vurgusu yaparak, "YPG'nin çıkarılması gerekiyor" dedi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasının ise söz konusu olmadığını iddia etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD ile 'güvenli bölge' mutabakatıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Henüz daha detaylandırılması gereken birçok konu var. İHA'larımız bölgede uçuşlarına başladı. Burada amaç bir güvenli bölge oluşturulması. Trump'ın 20 mil sözü var. Amaç YPG ve PKK'lıların çıkarılması" dedi.

Sierra Leone Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Nabeela Tunis ile bir araya gelen Çavuşoğlu, gazetecilerin sorusu üzerine, ABD'nin 'bir oyalama taktiğinin geçerli olmayacağı'nı söyledi. "Maalesef Münbiç'te böyle bir oyalamaya gittiler, sözlerini tutmadılar" diyen Çavuşoğlu, ABD'nin YPG'ye silah desteğinin de devam ettiğini vurguladı.

F-35'lerle ilgili de açıklamada bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Türkiye'nin F-35 programından çıkarılması söz konusu değildir" dedi.

(HABER MERKEZİ)