'Soma'da madenciler hâlâ ölüme iniyorlar'

CHP'li Özel, Soma davasındaki tahliyeye tepki gösterdi: Karar hepimizin içini yaktı.
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel

ANKARA – Soma’da 301 madencinin yaşamını yitirdiği facianın davasında, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14’üncü Ceza Dairesi, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın tahliyesine karar verirken, Soma Holding kurucusu Alp Gürkan’ın da beraatini onayladı. Mahkemenin kararına tepki gösteren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yazılı yayınladığı açıklamasında, “Bu tahliye kararıyla hepimizin içini yakmış, 301 şehidimizin de kemiklerini sızlatmışlardır” dedi.

‘BUGÜN YÜREKLERİN KURUDUĞU GÜNDÜR’

301 madencinin yaşamını yitirmesinin ardından tüm siyasi partilerin uzlaşma içerisinde olduğunu hatırlatan Özel, “Tüm siyasi partilerin ve kamu vicdanının üzerinde ulusal uzlaşıyla durduğu bir başka konu da, suçluların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğiydi. 13 Mayıs 2014’te ve o tarihten sonra neredeyse her gün, “Unutursak yüreğimiz kurusun” denmişti. Bugün artık yüreklerin kuruduğu gündür” dedi.

Özel’in açıklamasının satır başları şu şekilde:

MADENCİLER HALA ÖLÜME İNİYORLAR: O günlerde alınması gereken tedbirler konuşulmuş, raporlar yazılmış, TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu da, ocaklarda yeni facialar yaşanmasın diye kapsamlı bir rapor hazırlamıştı. Ancak, bugüne kadar neredeyse alınması gereken hiçbir tedbir alınmamıştır. Ne yazık ki yeraltına inen madenciler 5 yıl önce ne kadar tehlikedeyse, bugün de aynı tehlikedeler. Soma’da ve tüm Türkiye’de madenciler hala ölüme iniyorlar.

BİZ DE BİR HESAP YAPTIK: Kaza yaşandığında ve daha sonrasında sorumlular için 301’er kez müebbet hapis cezasından bahsedilmesine karşın 11 Temmuz 2018’deki karar duruşmasında verilen cezalar yeterli görülmemiştir. O gün 15 yıl cezaya çarptırılan Can Gürkan, dün yapılan bir hesaplamayla tahliye edilmiştir. Biz de bir hesap yaptık. Kazanın yaşandığı şirketin sahibi Can Gürkan, yaşamını yitiren her bir madenci için yalnızca 5 gün cezaevinde kalmıştır. Çek kesip de ödeyemeyenlerin taahhüdü ihlalden 90 gün yattığı yerde ölen her bir can için 5 gün ceza verilmiş olması büyük bir rezalettir!

MEVZUAT AYNI MEVZUAT: Alınan kararla Can Gürkan’ın maden işletme yasağı da kaldırılmış, Can Gürkan’a adeta ‘Çık dışarıya geç madenin başına, bildiğin gibi çalıştır, yeni bir facia olursa o zaman düşünürüz’ denilmiştir. Mevzuat aynı mevzuat, maden aynı madendir, alınan hiçbir tedbir yoktur. Yeni facialar için Can Gürkan’ın önü açılmıştır. Bu tahliye kararıyla hepimizin içini yakmış, 301 şehidimizin de kemiklerini sızlatmışlardır! (DUVAR)