Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 'külliye' tartışması

Bütçe görüşmesinde TBMM Başkanvekili Mustafa Şentop’un TBMM yerine "külliye" demesine CHP’li vekiller tepki gösterdi. CHP'li Cavit Arı'nın "İstediğin gibi konuşamazsın. Burası TBMM, külliye olamaz" sözlerine Şentop "İstediğim gibi konuşurum. Sana mı soracağım?" karşılığını verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 2019 Merkezi Yönetim Bütçe ve 2017 Kesin Hesap Kanun Teklifinde TBMM bütçesi görüşüldü. Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un konuşmasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni "külliye" olarak ifade etmesi tartışmaya neden oldu.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, sık sık Mustafa Şentop’un konuşmasına müdahale ederek “Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Buraya külliye diyemezsiniz” dedi.

ARI: BURASI KÜLLİYE OLAMAZ

Muhalefet milletvekillerinin eleştirisine Mustafa Şentop, "Bu konuda kampüs, yerleşke ve külliye tabirleri beraber kullanılıyor. Kullanılmasıyla ilgili hukuki düzenleme yok. TBMM şu an içinde bulunduğumuz bina. Fakat burada daha önce halkla ilişkiler binası gibi bir şey vardı. Arkada çiçek üretilen bir bölge var. Şu anda TBMM’nin de içinde bulunduğu alanı kastediyoruz. Bunları tamamı anlamına gelen külliye. Başka bir şey diyen mi var sanki" karşılığını verdi.

Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un konuşmasının devamında tekrar "külliye" demesi üzerine CHP Milletvekili Cavit Arı ayağa kalkarak, "Hala kullanıyor. Değiştirin. İstediğin gibi konuşamazsın. Burası Türkiye Büyük Millet Meclisi. Külliye diye yeni bir tabir çıkarılması uygun değil. Burası TBMM, külliye olamaz" diyerek tepki gösterdi.

ŞENTOP: İSTEDİĞİM GİBİ KONUŞURUM

Bunun üzerine Mustafa Şentop “Benim ne söyleyeceğime siz mi karar vereceksiniz. İstediğim gibi konuşurum ben. Sen mi konuşacaksın, Allah Allah şuraya bak. Kötü kelimeler kullanacağım tutuyorum kendimi. Sana mı soracağım? Külliye kelimesini kullanıyorum. Ne demek bu artistlik ayağa kalmak. Külliye kelimesini kullanıyoruz. Daha önce de kullanıldı” diye konuştu. (ANKARA/DHA)