CHP, AK Parti'yi ağırladı

AK Parti CHP'ye bayram ziyaretinde bulundu. Görüşmede 'başkanlık' konuşuldu...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara'da Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti heyeti, CHP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. Kurban Bayramı dolayısıyla AK Parti heyetinde bulunan Konya Milletvekili Orhan Erdem, Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi Elif Rabia Gürbüz, Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Sekreteri Esme Özbağ, CHP Genel Merkezini ziyaret etti. AK Partili heyeti, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Parti Meclisi Üyeleri Gamze Pamuk Ateşli, Bülent Ecevit Tatlıdil ve Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Tunçay karşıladı.

Ziyarette konuşan CHP'li Akif Hamzaçebi, yeni dönemde Türkiye'deki sistemin tam bir başkanlık sistemi olmadığını belirterek, "Yasama organının parlamenter sisteme kıyasla çok daha güçlü olması gerekiyor. TBMM artık hükümetten gelen kanun tasarısı olmayacağından 'hükümet' diye bir kavram olmadığından milletvekillerinin kanun tekliflerini yasalaştıracak. Yasama organının parlamenter sistem gelenekleriyle alışkanlıklarıyla değil bu. Yeni sistemin kurumsal yapısıyla çok daha konumu güçlendirilerek yasama sürecini o sürecin kalitesini yükseltmesi gerekiyor. Parlamento güçlü olmalı. Bu gücü siyasi parti grupları ama onun ötesinde milletvekilleri verecektir oraya. Başkanlık sistemlerinde parti disiplini zayıftır o nedenle yasama organı çok daha güçlü olur ama bizim gibi hâlâ parlamenter sistem alışkanlıklarını taşıyan ülkelerde parti disiplini çok güçlüdür. Dolayısıyla yasama organının, Yürütme karşısında bağımsız bir kimlik koyabilmesinin önündeki en büyük engeldir. Görev iktidar muhalefet herkesin görevi. Meclisin yasama kapasitesini güçlendirmek onu yükseltmek hepimizin önünde böyle bir görev var" dedi.

'ÇIKIŞ YOLUMUZ OYDU'

AK Partili Orhan Erdem ise, "Çıkış yolumuz oydu. Güçlü bir yürütme ve güçlü bir denetim yasama olarak çıkıldı. İnşallah hep birlikte bunu oluşturacağız. Daha iyi olması için çalışacağız" diye konuştu.  AK Parti heyetinin ardından DSP ve Vatan Partisi heyetleri de CHP Genel Merkezi'ne bayram ziyaretinde bulundu.

AK PARTİ'YE MUHALEFETTEN ZİYARET

Kurban Bayramı nedeniyle CHP ve MHP heyetleri de AK Parti Genel merkezini ziyaret ederek bayramlaştı. AK Parti Genel Merkezini ilk olarak CHP heyeti ziyaret etti. AK Parti’de Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, Kadın Kolları MKYK üyesi Şerife Polat ve Gençlik Kolları Seçim İşleri Başkanı Ülperen Bozdağ’dan oluşan heyet, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ve beraberindeki heyeti parti genel merkezinde ağırladı. Her iki heyette birbirlerinin bayramlarını tebrik ederek iyi dileklerde bulundu. Ziyarette Sarıeroğlu, "Geçmişten bu yana büyük sınavları başarı ile atlatmış bir ülkeyiz. Zorlu 2 hafta geçirdik. Bütün zorlukların üstesinden gelebileceğimizi bütün dünyaya göstermiş olduk" dedi.

Bayram ziyaret için gelen MHP Genel Başkan Yardımcıları Deniz Depboylu ile Fatih Çetinkaya ve beraberindeki heyeti ağırlayan Sarıeroğlu burada da, "Cumhur İttifakı olarak başarılı bir sürece imza attık" dedi. Her iki ziyarette Sarıeroğlu, konuklara cezerye ve şalgam ikram etti. (ANKARA/DHA)