Türmen: Kuvvetler ayrılığı başka türlü oluyor

Rıza Türmen, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'ün açıklamalarını değerlendirdi. Yürütme, yargı ve yasamanın ‘tek adam’ elinde toplandığını hatırlatan Türmen "Kuvvetler ayrılığı başka türlü oluyor" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Eski Yargıcı ve Demokrasi İçin Birlik Sözcüsü Rıza Türmen, 'cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi' hakkında "Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir" görüşünü savunan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör'e tepki gösterdi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Danıştayın 149’uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Danıştay ve İdari Yargı Töreni’nde yaptığı konuşmada, 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan referandumla kuvvetler ayrılığı ilkesinin daha da belirgin hale getirildiğini savunmuştu.  Bu açıklamaları değerlendiren Türmen, "Yargıçlarımız iktidara yaranmak istiyorlar. Kuvvetler ayrılığı başka türlü oluyor” dedi.

Evrensel gazetesinden Şerif Karataş'ın haberine göre, Türmen, Zerrin Güngör’ün törende yaptığı konuşmasını şöyle değerlendirdi;

"Bu biraz gerçeği çarpıtma. Nasıl bunu söyleyebilirsiniz ki? Yürütme için bir kişi seçiliyor mu? Seçiliyor. Peki o bir kişi bütün yüksek yargıyı üye tayin etme hakkına da sahip mi? Sahip. Demek ki, yargı bakımından yürütmenin egemenliği mutlak. Yürütmenin başına seçilen kişi aynı zamanda parti başkanı oluyor. O zaman parti başkanı olarak, Meclis'teki kendi çoğunluğunu da kontrol etme imkanına sahip. O zaman demek ki, yargıya, yasamaya da hakim olacak. Dolayısıyla yasamanın  Hakimler ve Savcılar Kuruluna seçeceği hakimleri de kontrol etme hakkına sahip olacak. Dolayısıyla yürütme, yargı ve yasama tek adam elinde toplanırsa, buna kuvvetler ayrılığı denilmiyor, buna kuvvetlerin birliği deniliyor. Tek kişide toplanması deniliyor. Kuvvetler ayrılığı başka türlü oluyor. Kuvvetler ayrılığı nasıl oluyor? Yargı tamamen bağımsız olursa, yasama, yürütmeden bağımsız olursa ve tabii en önemlisi de yargının bağımsız olması. Ancak kuvvetler ayrılığı bundan sonra başlar. Amerika’nın anayasasının yazarlarından James Madison çok iyi bir lafı var, der ki, ‘Nasıl seçilmiş olursa olsun, ister kral olsun ister seçilmiş biri olsun, bütün güçler, bütün erkler bir kişinin elinde toplanıyorsa, bunun adı, tahakkümdür."

Güngör’ün böyle bir konuşmayı nasıl yapmış olduğuna ilişkin sorulan soruya Türmen, "Bağımsız yargıdan söz edilemeyeceği için, bağımsız yargıçlardan da söz edilemiyor tabii. Onun için yargıçlarımız iktidara yaranmak istiyorlar” ifadeleriyle yanıt verdi.