Leyla Birlik hakkında 37 yıl hapis istendi

HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik hakkında, tutuklandığı soruşturmanın sonucunda, 37 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, Leyla Birlik'in örgütün silahlı yönteme başvurmasını övdüğü ve bu yönteme başvurmayı teşvik ettiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım'da gözaltına alınarak tutuklanan HDP Milletvekili Leyla Birlik hakkındaki iddianame tamamlandı. Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede Birlik'in, 'terör örgütüne üye olmak', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek', 'suç örgütlerinin isimlerini kullanarak tehditte bulunmak', 'hakaret' ve 'kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme ve yönetmek' suçlarından 37 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

ÖLDÜRÜLEN HACI BİRLİK'İN CENAZESİNE KATILMASI DA SUÇ SAYILDI

HDP'li Milletvekili Birlik'in 10 ayrı basın açıklaması, gösteri ve yürüyüşe katıldığı belirtilen iddianamede, Birlik'in, Şırnak merkezde çıkan çatışmada hayatını kaybeden ve cenazesi zırhlı araca bağlanarak sürüklenen kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik için düzenlenen cenaze töreni ve yürüyüşe katılması da suç unsuru sayıldı. Birlik'in kayınbiraderi Hacı Lokman Birlik'in cenaze törenine katılmasının, örgütün silahlı yönteme başvurmasını övmek olduğunu belirten savcı, şüphelinin sokağa çıkma yasaklarının protesto edildiği etkinliklerde asker ve polisi sorumlu göstererek, 'halkı kin, nefret ve düşmanlığa sevk etmek' suçunu işlediği ifade etti.

Birlik'in, Şırnak Devlet Hastanesinde yaşanan tartışmada bir polis memuruna "Siz hepiniz işgalcisiniz, Kürdistan'ımızda kendi topraklarımızda insanları öldürüyorsunuz. Kürt halkını öldürüp zulmediyorsunuz, size bu yaptıklarınızın hesabını tek tek soracağız" dediğini belirten savcı, şüphelinin bu sözlerle 'PKK'nın korkutucu gücünü kullanarak polis memurunu tehdit ettiğini' vurguladı. Şüphelinin süreklilik arz eden eylemlerinin propaganda boyutunu aştığını kaydeden savcı, PKK ile arasında organik bağın kurulduğu, örgütün hiyerarşik yapısına dahil olması nedeni ile silahlı terör örgütüne üye olmak suçunu işlediğin kaydetti. (ŞIRNAK/DHA)

Etiketler Leyla Birlik