Pervin Buldan ve Mithat Sancar aşı için sıralarını bekleyecek

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kendilerine de aşı için davette bulunduğunu ancak parti genel başkanlarına aşıda öncelik verilmesinin önceden belirlenen kritere uygun olmadığını belirtti. Eşbaşkanlar aşı için sıralarını bekleyecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık Bakanı Farhrettin Koca'nın aşı olmaya davet ettiği parti genel başkanları bu konudaki tutumlarını açıklıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gibi HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar da aşı olmak için sıralarını bekleyeceklerini açıkladı.

Buldan ve Sancar'ın "Risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağız" başlıklı açıklamaları şöyle:

"Türkiye’de birçok eksikliğe, belirsizliğe ve plansızlığa rağmen Covid 19 aşılama programı nihayet 14 Ocak 2021 tarihinde uygulanmaya başlamıştır. En kısa sürede en etkili bağışıklamanın bir an önce başarılması için her türlü imkanın kullanılmasını umut etmekteyiz.

Sağlık Bakanı dün bizzat arayarak ve bir çağrıda bulunarak siyasi parti başkanlarını, Meclis Başkanı’nı ve Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı kamuoyu önünde aşı olmaya davet etmiştir.

'ÖNCEDEN BELİRLENEN KRİTERLERE UYGUN DEĞİL'

Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonumuz ile birlikte yaptığımız değerlendirmeye göre, bu davet daha önce belirlenen risk grubu, kronik hastalar ve sağlık çalışanları için düzenlenen aşılama programına uygun değildir. Bu nedenle herkesin belirlenmiş risk öncelik sırası ile aşılanması, sürecin hızlıca ve etkili bir şekilde devam etmesi gereklidir. Bizler, risk ölçüleri içerisinde sıramız geldiğinde aşı olacağımız bilgisini kamuoyu ile paylaşıyoruz. (HABER MERKEZİ)