Peru ayakta: Eylemlerde iki kişi öldü, polise tepki yağıyor

Peru'da devlet başkanı Martín Vizcarra'nın yolsuzluk iddiaları üzerine Kongre'de tartışmalı biçimde görevden alınması sonrası başlayan protestolarda en az iki kişi öldü. Polisin başkent Lima'da aşırı güç kullanımı ülkeyi ayağa kaldırdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Latin Amerika ülkesi Peru'da devlet başkanı Martín Vizcarra'nın Kongre tarafından tartışmalı bir biçimde görevden alınması sonrası patlak verten gösteriler sürüyor. Kongre'nin kararını 'demokrasiye darbe' olarak gören on binlerce eylemci dün yine sokağa dökülürken, en az iki kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Vizcarra'nın görevden alınmasını ve yerine Kongre Başkanı Manuel Merino'nun geçici deblet başkanı olarak getirilmesini protesto eden Perulular, başta başkent Lima olmak üzere bir dizi kentte sokağa döküldü. Polisle eylemciler arasında yer yer çatışma çıkarken, en az iki kişi silahla öldürüldü.

'POLİS ÇOK YAKINDAN ATEŞ ETMİŞ'

Lima'daki Guillermo Almenara Hastanesi'nin Başhekimi Jorge Amoros, öldürülen protestoculardan birine bir polis silahıyla çok yakından ateş edildiğini söyledi. Yaşamını yitiren ikinci protestocunun da silahla yaralanma sonucu öldüğü belirtildi.  

SOKAĞA TANKLAR İNDİ, OMBUDSMAN AÇIKLAMA İSTEDİ

Başkent Lima'daki eylemlerde sokağa tanklar da indirilirken polis, protestoculara göz yaşartıcı gazla saldırdı. En az 30 göstericinin gözaltına alındığı, 30'dan fazla kişinin yaralandığı eylemin ardından, ülkenin insan hakları ombudsmanı Walter Gutiérrez "Lima'da güç kullanımı mantık dışı bir şekilde suistimal edildi. Devlet Başkanı'nından yüzünü gösterip ülkeye açıklama yapmasını talep ediyorum" dedi.

'CESUR GENÇLERİN ÖLÜMÜ CEZASIZ KALMAYACAK'

Yeni devlet başkanı Merino'ya insan hakları kuruluşlarından da tepki gelirken, önde gelen bir dizi siyaseçiden istifa çağrıları yükseldi. Kanıtlanmamış yolsuzluk suçlamalarıyla geçtiğimiz hafta görevden alınan eski devlet başkanı Vizcarra ise "Bu yasadışı ve gayrımeşru hükümetin baskısının sebep olduğu ölümler nedeniyle çok üzgünüm. Demokrasiyi savunmak ve daha iyi bir ülke arayışı için haklarını kullanarak sokağa çıkan bu sivil kahramanların ailelerine baş sağlığı diliyorum. Ülke, bu cesur gençlerin ölümünün cezasız bırakılmasına izin vermeyecek" mesajını paylaştı. 

 

 

Vizcarra hakkındaki yolsuzluk soruşturması, 2011-2014 arasında, Moquegua eyaletinin valisi olarak görev yaptığı dönemde, bir inşaat şirketinden 670 bin dolar rüşvet aldığı iddiasıyla başlatılmıştı. (DIŞ HABERLER)