Özkan: Sonbahara doğru kapalı alanlarda maske takacağız gibi duruyor

Başvuran 100 hastadan 50'sinin korona virüsü pozitif olduğunu açıklayan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan, maskelerin geri gelebileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Özlenen Özkan, Covid-19 vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti. Hastane acil servisine başvuran 100 hastadan 50'sinin pozitif olduğunu açıklayan Özkan, şu anda hastanede yatan 7 hasta olduğunu söyledi. AÜ Hastanesi'ndeki vaka durumunu açıklayan Özkan, hastaların genellikle servis ve yoğun bakım ihtiyacı olmadığını belirtti. 

DHA'ya konuşan Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, "100 kişinin 50'si pozitif olmakla beraber, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Covid'e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Covid için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük" diye konuştu. 

 

'ALMANYA SONBAHARDA MASKE KULLANIMINA BAŞLAYACAK'

Geçen senelerden bir tecrübeleri olduğunu belirten Özkan, "Bütün planlar yapıldı. Yoğun bakımların bir kısmının derhal Covid için dönüştürülme planları var. Hâlâ aşı yerlerimiz ayrı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de yoğun bakım için çok ciddi yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk grubu her zaman söylediğimiz gibi yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini koruması, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor. Maske, mesafe ve hijyen şu an için yeterli gibi duruyor" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)