VİDEO

Ogün Samast neden, nasıl tahliye edildi?

Hrant Dink'in katili Ogün Samast, hapiste geçirdiği 16 yılın ardından tahliye edildi. Dink ailesinin avukatı Hülya Deveci, Samast'ın cezasını ve tahliye sürecini anlattı.

DUVAR - Gazeteci Hrant Dink, 19 Ocak 2007'de, Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos'un önünde Ogün Samast tarafından öldürüldü. Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalandı, 24 Ocak 2007’de tutuklandı.

İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi 25 Temmuz 2011'de Samast'ı, "Hrant Dink'i tasarlayarak öldürmek'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Olay tarihinde Samast 17 yaşını tamamlamamış olduğu için cezada üçte bir oranında indirim uygulandı ve 21 yıl 6 aya indirildi.

Samast ayrıca "ruhsatsız silah taşımak" suçundan da 1 yıl 4 ay hapis cezası aldı. 16 yıl 10 aydır cezaevinde bulunan Samast’ın 1 yıl önce 'iyi halinden' dolayı koşullu salıverme kapsamında cezasının dolduğu ve cezaevi yönetimi tarafından bu süreçte deneme aşamasında olduğu öğrenildi. "Kişisel gelişimi için yapılan gözlemlerde iyi hali olduğu gözlenen" Samast'ın koşullu salıverme şartlarını taşıdığına kanaat getirilerek tahliyesine karar verildi.

Hapiste geçirdiği 16 yılın ardından Samast, 15 Kasım 2023'te tahliye edildi.

Dink ailesinin avukatı Hülya Deveci, Samast'ın cezasını ve tahliye sürecini anlattı. (HABER MERKEZİ)