Müzisyenler engellemelere tepki gösterdi: Kürt müziğini her koşulda seslendireceğiz

Polis, İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yapan müzisyenlere engel olmaya çalıştı. Müzisyenler polisin engellemesine karşı Kürt müziğini her koşulda seslendireceklerini belirterek tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yaptıkları için iki gün önce zabıta ekipleri tarafından dün de polis tarafından engellenen müzisyenler, müzik yapmaya devam edeceklerini ve Kürt müziğini her koşulda seslendireceklerini belirterek engellemelere tepki gösterdi.

Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri, çarşamba günü İstiklal Caddesi’nde Kürtçe müzik yapan müzisyenlerin şarkı söylemesine izin vermeyerek müzik aletlerine el koydu. Zabıta ile görüşme yapan sanatçılar el konulan enstrümanları geri alırken, zabıtalar ayrıca müzisyenlere izin belgesi vereceklerini ifade etti. Perşembe günü ise tekrar aynı yerde şarkı söyleyen müzisyenlere polis engel olmaya çalıştı.

Engellemelere maruz kalan sokak sanatçılarını HDP İstanbul İl Eşbaşkanları Elif Bulut ile Erdal Avcı, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Ferhat Encü ve ilçe yöneticileri ziyaret etti. Polisin müzisyenlere müdahale etmesine tepki gösteren Ferhat Encü, yapılanın Kürtçe’ye karşı tahammülsüzlük olduğunu ve bunu kabul etmeyeceklerini söyledi.

'DAYANIŞMAMIZI SÜRDÜRECEĞİZ'

İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da polislere müzisyenleri hangi gerekçe ile engellemeye çalıştıklarını sordu. Avcı, “Pandemi koşulları gevşetildi. İlk defa sanatçılar sokakta ve mekanlarda şarkı söyleyip yaşamlarını idame etme şansı buldular. Fakat 1 haftadır arkadaşlarımız baskı altında ve müzik yapmaları engelleniyor. Bu cadde üzerinde müzik yapan başka gruplar var ama nedense bu arkadaşlarımız engelleniyor. Bu arkadaşlarımız Kürtçe müzik söylediği için kolluk güçleri hangi maddeye dayandırdığını bile ifade etmeden bu arkadaşlarımıza ceza yazıyor. Kendileri ile dayanışmamızı sürdüreceğiz. HDP İstanbul İl Örgütü hangi dilde, hangi kültürde, hangi mezhepte olursa olsun müzik yapanların yanında olacak. Devletin bu tutumunu kınıyoruz” diyerek tepki gösterdi. (MA)