Murat Yetkin: AB'nin tutumu Akıncı'nın aleyhine

Murat Yetkin Kıbrıs seçimleri öncesi yaptığı değerlendirmede AB'nin 2 Ekim tarihli Zirve Sonuç Bildirgesi'nde Kıbrıs Türkleri'ni yok saymasının adaylardan Mustafa Akıncı'nın aleyhine olduğunu belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kıbrıs'ta pazar günü yapılacak seçimleri değerlendiren, yetkinreport.com yazarı Murat Yetkin, 2 Ekim AB Zirve Sonuç Bildirisi'nde Kıbrıs Türklerinin yok sayılmasının sonucu etkileyebileceği değerlendirmesini yaptı.

Yetkin "AB'nin yok saydığı Kıbrıs Türklerinin zorlu seçimi" başlıklı yazısında, "Akıncı’nın şansı yakın zamana dek yüksek görünüyordu. Ulusal Birlik Partisi (UBP) adayı Tatar ise rakipleri tarafından 'Erdoğancı' olmakla eleştiriliyor, dengeci siyaset izleyen Özersay aradan sıyrılacak izlenimi veriyordu.
Akıncı’nın aleyhine olan gelişme, son olarak 2 Ekim AB Zirve Sonuç Bildirisinde gerçekten zirve yapan Kıbrıs Türklerinin yok sayılması tutumu oldu. Daha önce dolaylı olarak da olsa Adadaki Türk toplumunu ismen zikreden AB, bu defa Yunanistan ve Kıbrıs Rum Cumhuriyetinin etkisiyle Kıbrıs Türklerinin ismini dahi anmadı. AB’nin neticede kendi bünyesinde saydığı bir halk topluluğunu yok sayma yanlışına Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.
AB iki yüzlü bir siyaset izliyor. Türkiye ve Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan kıta sahanlığı, münhasır ekonomik bölge, deniz yetki alanları ve doğal kaynakları sorunlarındaki çözümsüzlüğün acısını bir halkı tümden yok sayarak çıkarmak aslında acizliğin göstergesi. Eğer bu kadar tepkiliyse, AB’nin Kıbrıs’ta işgalci güç diye suçladığı Türkiye’yle neden bütün ilişkileri kesemediği de sorulmalı.
AB, özellikle de Almanya 2004’teki Kıbrıs hatasını sürdürüyor" dedi.

 YAZINI TAMAMI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR