Mona Lisa tablosuna ilişkin yeni iddia: Arka plandaki köprü Romito Köprüsü olabilir

Sanat tarihi alanındaki bir uzman, Mona Lisa tablosunun arka planındaki görüntünün şu an harabeye dönmüş bir Toskana köprüsü olduğunu ileri sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa tablosu ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Silvano Vinceti isimli bir sanat tarihçisi, tablodaki görüntülerle ilgili dikkat çeken bir ayrıntıyı açıkladı.

Ntv'nin The Telegraph'tan aktardığı habere göre, Vinceti, Mona Lisa tablosunun arka planında yer alan taş köprünün küçük bir İtalyan köyü olan Laterina’da Arno Nehri üzerinde uzanan Romito köprüsü olduğunu iddia etti. Vincenti, insansız hava aracı görüntüleri, bölgenin fotoğrafları ve tarihi belgelerini inceledikten sonra resimdeki köprüyle ilgili teşhisinin doğru olduğundan şüphesi olmadığını da vurguladı. 

Leonardo da Vinci’nin köprüyü Toskana’da bulunan Bobbio ve Buriano’daki yapılardan sonra modellediği söylense de buna karşı çıkan Vinceti, bahsedilen köprülerin hiçbirinin dört kemeri olmadığını savundu.

'TURİSTLERİ KÖYE ÇEKEBİLİR'

Tarihçiler de şu anda sadece tek bir kemeri bozulmamış halde kalan Romito köprüsünün eskiden dört kemerli olduğuna inanıyor. Kemerin 18. yüzyılda muhtemelen bir sel nedeniyle ağır hasar gördüğünden şüpheleniliyor. Hatta dördüncü kemerin temelinin hala nehir kıyısının karşı tarafındaki çalılıklar arasında bulunabileceği iddia ediliyor.

Laterina Belediye Başkanı Simona Neri, tablo ile olası bir bağlantının turistleri köye çekeceğini umuyor.