MİT Başkanı Fidan, Bağdat'ta: Irak ve IKBY yetkilileriyle bir araya geldi

Millî İstihbarat Teşkilatı Başkanı Fidan, Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin siyasi ve güvenlik yetkilileri ile bir araya geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Irak ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) bir dizi temaslarda bulunmak üzere başkent Bağdat'a geldi. Irak'ın başkenti Bağdat'ta bulunan MİT Başkanı Hakan Fidan'ın Irak ve IKBY'nin siyasi ve güvenlik yetkilileri ile görüştüğü öğrenildi.

Fidan'ın Irak ziyareti, Sadr hareketi ile Şii Koordinasyon Çerçevesi arasında önemli bir siyasi çekişme noktası haline gelen yeni hükümetin kurulması konusunda devam eden krize denk geliyor. Rûdaw’ın aktardığına göre Fidan, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Mustafa Kazımi, Parlamento Başkanı Muhammed Halbusi ve siyasi parti temsilcileri ile görüştü. Fidan daha sonra IKBY yetkilileri ile bir araya geldi. Rûdaw’a konuşan kaynaklar, MİT Başkanının görüşmelerde “Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasını” taahhüt ettiğini Iraklı yetkililere ilettiğini belirtti. 

 Fidan ayrıca, Irak ve IKBY yetkilileriyle yaptığı görüşmede, Zaho saldırısıyla ilgili soruşturma komisyonu kurmaya hazır olduklarını söyledi. Irak’taki hükümet kurma süreciyle ilgili olarak Fidan, Sünni liderler Hamis Hançer ve  Muhammed Halbusi'yi birlik olmaya çağırdı.

MİT Başkanı Hakan Fidan, dün başkent Bağdat'ta Sünni Egemenlik İttifakı lideri Hamis Hançer ile bir araya geldi. Toplantıya Sünni Egemenlik İttifakı yetkileri ile MİT Başkanına eşlik eden heyet üyeleri de katıldı. Egemenlik İttifakı’na yakın U TV’de yer alan haberde; Fidan'ın Irak ziyaretinin ülkede devam eden “siyasi kriz” ve “Türkiye'nin Irak topraklarında PKK’ye yönelik devam eden askeri operasyonları" ile bağlantılı olduğu belirtildi. Egemenlik İttifakı Parlamenteri Muhammed Beyati, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, dün akşam Egemenlik İttifakı Genel Başkanı Hamis Hançer ile MİT Başkanı Hakan Fidan’ın bir araya geldiğini doğruladı, ancak görüşmenin içeriği hakkında herhangi bir bilgi veremeyeceğini kaydetti.

Şubat ayında Iraklı Sünni liderler Hamis Hançer ile Muhammed Halbusi Türkiye’yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmiş, toplantıya MİT Başkanı Hakan Fidan da katılmıştı.

NE OLMUŞTU?

20 Temmuz’da IKBY'ye bağlı Duhok vilayetinin Zaho bölgesinde düzenlenen saldırıda 9 sivil ölmüş, 26 kişi yaralanmıştı. Irak'ta ulusal yas ilan edilmiş, Türkiye'yi suçlayan Başbakan Mustafa Kazımi 'karşılık verme hakkını saklı tuttuklarını' söylemişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 25 Temmuz'da saldırıyı kınamış, Türkiye ise Irak'ın suçlamalarını reddetmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili açıklamasında, 'saldırıyı terör örgütlerinin gerçekleştirdiğini değerlendirdiklerini' bildirmişti. Saldırıyla ilgili olarak acil bir toplantı düzenleyen BMGK'ye bilgi veren BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert ise Irak'ın 'saldırıyı Türkiye'nin düzenlediğinden emin, Türkiye'nin ise Irak'la ortak soruşturmaya hazır olduğunu' söylemişti.