Millet İttifakı'nın projesi: Sınıra Güney Ordusu

Millet İttifakı'nın sınır güvenliği için Güney Ordu Komutanlığı projesi tartışmaya açıldı. Akşener "sınırlarımız kevgire döndü" derken Hulusi Akar projeyi "komik" olarak niteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Zafer Partisi ile ikinci tur için işbirliği görüşmelerini sürdürdüğü sırada, Millet İttifakı'nın sınır güvenliğine dair bir proje hazırladığı ortaya çıktı. Proje eski askeri hakim ve Meral Akşener'in danışmanı Ahmet Zeki Üçok tarafından Kılıçdaroğlu ve Akşener'e anlatıldı.

Meral Akşener "Güney Ordu Komutanlığı" projesini ilk kez katıldığı bir televizyon programında anlattı. Hulusi Akar'ın "Komedi, mizah gibi" sözleriyle değerlendirdiği projenin ayrıntılarını Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan bugünkü köşesine taşıdı. Pehlivan'ın "Pazar günü kurulacak ‘yeni ordu’" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"Tüm bunlar olurken Millet İttifakı oldukça tartışılacak bir projeyi masaya yatırdı: Güney Ordu Komutanlığı.

Ahmet Zeki Üçok cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’na özetle şöyle dedi: Türkiye’nin en uzun kara sınırına sahip Suriye ve Irak sınırının güvenliğini sağlamalıyız. Terörle mücadelede harekât etkinliğini artırmak için tıpkı Ege Ordu Komutanlığı gibi sadece bu bölgeye ve bu amaçlara hizmet amacıyla özel niteliklere sahip profesyonel, etkili, operasyonel bir kuvvet oluşturmalıyız.

Akşener’e ve Kılıçdaroğlu’na sunulan bilgi notunda sınırımızdaki mevcut durum 6 maddede özetlenmişti. Sonra 'Kapsam' başlığı altında yazılanları okumaya başladım.

Şunları görüyordum:

Coğrafi alan: Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Hakkâri illeri.

Askeri Alan:

-Silah, mühimmat ve personel olarak standart ordu düzeyinde.

-Terörle mücadele ve sınır ötesi harekâtlar yapabilecek özel eğitimli ve teçhizatlı tugay düzeyinde askeri birlikler.

-Kaçak ve düzensiz göçmenlerin sınır ihlallerini önlemek için özel eğitimli ve teçhizatlı tugay düzeyinde askeri birlikler.

-Terörle mücadelenin uluslararası hukuka ve çatışma hukukuna uygun olarak yürütülmesini sağlamak için özel eğitimli hukuk birimleri.

-Kaçak ve düzensiz göçmenler ile mülteciler hakkındaki devlet politikalarının ulusal ve uluslararası hukuka uygun yürütülmesini sağlamak için özel eğitimli hukuk birimleri.

Özetle...

Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olursa Güney Ordu Komutanlığı kurmayı istiyor. Böylece terör örgütleriyle mücadele ve sığınmacılar meselesi için oldukça konuşulacak bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. Tüm bunları yaparken de İHA ve SİHA’lardan da destek alınmasını düşünüyor." (HABER MERKEZİ)