Meksika'da referandum: Obrador'un göreve devam etmesine onay

Meksika'da ilk defa düzenlenen referandumla Devlet Başkanı Lopez Obrador'un göreve devam etmesine onay verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Meksika'da Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador'un seçimlere dek görevde kalıp kalmamasıyla ilgili dün referandum düzenlendi. Meksikalılara, Lopez Obrador'un görev süresinin "güven kaybı nedeniyle" iptal edilip edilmeyeceği, yoksa görev süresini planlandığı gibi 30 Eylül 2024'te tamamlaması gerekip gerekmediği soruldu.

Ulusal Seçim Enstitüsü (INE), katılımın düşük olduğu referandumda seçmenlerin yüzde 90,3'ünün Lopez Obrador lehine oy kullandığını belirterek, Devlet Başkanı'nın 2024'teki seçimlere kadar görevini sürdürmesini onayladığını bildirdi. Sandığa gidenlerin yüzde 7,8'i ise olumsuz görüş bildirerek, Lopez Obrador'dan görevini bırakmasını istedi.

AA'nın aktardığına göre ise muhalefet referandumun "gereksiz ve masraflı" olduğunu öne sürerek boykot kararı uyguladı. 

OBRADOR'DAN GÖREVE DEVAM REFERANDUMU

Meksika'da 2018 başkanlık seçimleri öncesinde Obrador, seçimi kazanması halinde iki yıl içinde devlet başkanlığının devamının halk tarafından onaylanması için referandum düzenleyeceğini söylemişti. Ülkede ilk kez bu tarz bir referandumun gerçekleştirilmesi nedeniyle 2019'da anayasada gerekli değişiklikler yapılmış ve referandumun 2021'de düzenlenmesi hedeflenmişti. Yasal sürecin uzaması nedeniyle referandum 2022'ye ertelenmişti.

Obrador, referandum sonuçlarını tarihi olarak nitelerken onun bu sonuçları şu anda tek bir altı yıllık dönemle sınırlı olan başkanlık döneminin sınırlarını değiştirmekte kullanabileceği söyleniyor. (DIŞ HABERLER)