Meksika Devlet Başkanı Obrador, yerli Maya halkından yüzlerce yıldır işlenen suçlar için özür diledi

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, yerli Maya halkının İspanyolların bölgeye gelmesi sonrası maruz bırakıldığı katliamlar ve işlenen suçlardan dolayı özür diledi.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, 500 yıl önce İspanya'nın bölgeyi fethinden bu yana işlenen suçlardan dolayı yerli Maya halkından özür diledi. Ülkenin güneydoğusundaki Quintana Roo eyaletinde, Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei'nin de hazır bulunduğu bir etkinlikte konuşan Obrador, özellikle de 1847-1901 arasında yaşanan ve yaklaşık 250 bin kişinin yaşamına mal olduğu tahmin edilen Yukatan Ayaklanması'nda yaşananlara değindi.

'HÂLÂ İHMA EDİLİYORLAR'

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Obrador, "Maya halkından, fetih sırasında bireyler, ulusal ve yabancı makamlar, 300 yıl süren sömürge egemenliği ve 200 yıllık bağımsız Meksika döneminde kendilerine karşı işlenen korkunç suçlar için özür diliyoruz" dedi. Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei de konuşmasında, Maya halkının hâlâ ihmal edildiğini ve acı çektiğini söyledi.

Meksika'da, Maya halkından resmen özür dileyen ilk devlet başkanının Andres Manuel Loper Obrador olması çok şaşırtıcı görülmedi. Zira Obrador siyasette ismini ilk olarak memleketi Tabasco eyaletinde yerli haklarının ateşli bir savunucusu olarak duyurmuştu.

DÖNÜM NOKTASI

Bununla birlikte, Obrador'un özür dilemesi, halklarının İspanya ve Meksika devletleri tarafından defalarca katledilmesinin, kültür ve geleneklerinin neredeyse tamamen silinmesinin resmen kabul edilmesi için yıllardır mücadele veren Maya halkının liderleri açısından çok önemli bir dönüm noktası.

Ancak açıklamanın zamanlaması bazı çevrelerde kuşku yaratmış durumda. Meksika Kongre ve yerel seçimlere hazırlanırken,  Lopez Obrador da yerel halkın şiddetli muhalefetine rağmen, Maya Sahili adlı bölgeyi baştan başa geçecek olan Maya Treni adlı turistik projesini gerçekleştirmekte ısrar ediyor. (BBC Türkçe)