Marx'ın mezarı turizme açılıyor

Londra'da Karl Marx’ın da bulunduğu Highgate Mezarlığı’nda turistik alanlar oluşturulması için yapılan hazırlıklar tartışmaları beraberinde getirdi. Komünizmin en önemli ideoloğu Marx’ın bulunduğu mezarlığın turistik alana dönüştürülmesini savunan Highgate Mezarlığı Vakfı’nın başkanı, 'ölüm turizminin moda haline geldiğini' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Komünizmin fikir babası Alman filozof ve iktisatçı Karl Marx’ın mezarının bulunduğu Londra’daki Highgate Mezarlığı’nda turistik alanlar oluşturulması için peyzaj yarışması düzenlendi. Marx’ın bulunduğu mezarlığa hediyelik eşya dükkanı, kafe ve sergi alanı açılarak mezarlıktan para kazanılacak olması tartışma yarattı.

'ÖLÜM TURİZMİ MODA HALİNE GELDİ'

Yılda ortalama 100 bin kişinin ziyaret ettiği ve 1839’da açılan mezarlığın turistik alana dönüştürülecek olması, “Burjuva toplumunda geçmiş bugüne hükmeder” diyen Marx yaşasaydı bu projeye ne derdi sorusunu gündeme getirdi. Sputnik'te yer alan habere göre, Highgate Mezarlığı Vakfı’nın başkanı Dr. Ian Dungavell, günümüzde internette aile soyağacını bulma sitelerinin yaygınlaşmasıyla ölüm turizminin moda haline geldiğini söyleyerek projeyi savundu. (Kaynak: Sputnik)