Leyla Güven ve 8 tutukluya Kürtçe şarkı için disiplin cezası verildi

Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi'nde bulunan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven ve 8 diğer kadın tutuklu hakkında Kürtçe şarkı söyleyerek halay çektikleri için disiplin cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Elazığ Kadın Kapalı Cezaevi’nde aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkan Yardımcısı Fethiye Ok Çiçek’in de bulunduğu 9 kadın tutuklu hakkında başlatılan disiplin soruşturmasında bir ay telefon iletişim cezası ve bir ay aile görüş cezası verildi.

Ceza verildiğini sosyal medya hesabından duyuran Leyla Güven'in kızı Sabiha Temizkan, "Annem Leyla Güven ile telefonda konuştum. Bu soruşturma sonucunda annemin de içinde olduğu bazı tutuklulara bir ay telefon iletişim cezası diğer tutuklulara da bir ay aile görüş cezası verilmiş. 'Anlaşılmayan bir dilde şarkı söyleyerek halay çektikleri' için" dedi.

NE OLMUŞTU?

Elazığ Ceza İnfaz Müdürlüğü tarafından 15 Ağustos günü yaptıkları etkinlik gerekçesiyle başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan tutanakta, kadın tutukluların söyledikleri Kürtçe şarkılar ve sözler “anlaşılmayan bir dilde sözlü halay çektikleri”, “anlaşılmayan dilde marş okudukları” şeklinde yazılmıştı. İddiaların tespiti için disiplin soruşturması başlatılmıştı.