Çerkes Soykırımı Anma Afiş Yarışması sonuçlandı

Afiş yarışması sonuçlandı. Mehmet Işık, Birincilik Ödülü’ne değer görüldü.

DUVAR – Şamil Eğitim Kültür Vakfı tarafından, ilk kez “Acılar Ortaktır” temasıyla Çerkes Soykırımı’nın 156. yılı anısına düzenlenen uluslararası afiş tasarım yarışması sonuçlandı. İnternet üzerinden Türkçe, İngilizce, Rusça ve Arapça olarak 4 farklı dilde duyurulan ve farklı ülkelerden de katılım sağlanan yarışmada Mehmet Işık Birincilik Ödülü’ne, Sinejan Eser İkincilik Ödülü’ne, Hürkan Burak Alcan ise Üçüncülük Ödülü’ne layık görülmüştür.

Herkesin katılımına açık olarak düzenlenen yarışmada, yarışma komisyonuna toplam 78 katılımcıdan 172 adet afiş çalışması ulaştı. Birincilik Ödülü’nü, kazanan Mehmet Işık, “Bir Bulgaristan Göçmeni olarak, ortak acılar paylaştığımız tüm Çerkesleri saygı ve sevgiyle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Aydan Çelik (Çizer), Berat Bırfın Bir (Marm. Ünv. Öğretim Üyesi Prof. Dr.), Faruk Cimok (Mimar Sinan Üni. Emekli Üyesi, Ressam), Faruk Kutlu (Ressam), Feride Kılıçtaş Binicioğlu (Ressam), Şehnaz Ünügür (Grafik Tasarımcı, FZS Reklamcılık Kreatif Direktör), Tuncay Yalçınkaya (Grafik Tasarımcı), Ümit Gezgin (Marmara Üni. Öğretim Üyesi Doç. Dr., ressam, sanat eleştirmeni, editör), Yalçın Karadaş (Mimar)’tan oluşan 8 kişilik jüri üyeleri afişleri, “Çerkes Soykırımı’nın ele alınış biçimi”, “kolay anlaşılır, verilmek istenen mesajın açık ve net ifade edilmiş olması”, “grafik anlatım tekniği olarak (form, renk seçimi, afiş genelindeki denge vb.) güçlü olması” kriterlerini gözeterek değerlendirdi.

Katılımcılar arasından seçilecek olan ilk üç için; 1.lik ödülü 5.000 TL, 2.lik ödülü 3.000 TL, 3.lük ödülü 2.000 TL olarak belirlendi ve 10 katılımcıya da mansiyon ödülü verildi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)