Oyuncu Hale Akınlı vefat etti

Oyuncu Hale Akınlı yaşama veda etti. Sanatçı, 'Uçurtmayı Vurmasınlar' ve 'Yol' filmlerinde rol almıştı.
Hale Akınlı

DUVAR – Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Hale Akınlı dün vefat etti. 78 yaşındaki oyuncu bir süredir akciğer rahatsızlığı yaşıyordu.
1941 yılında Balıkesir’de dünyaya gelen Akınlı, sanat hayatına İstanbul Şehir Tiyatroları’nda başladı. Sanatçı, 35 yılı aşkın süre boyunca bu kurumda rol aldı. Tiyatronun dışında TRT ve özel televizyon kanalları başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşta seslendirme yaptı. Kariyeri boyunca Fakir Baykurt’un eserinden uyarlanan “Tırpan”, Nezihe Meriç’in kitabından uyarlanan “Sular Aydınlanıyordu”, bir Aziz Nesin uyarlaması olan “Hadi Öldürsene Canikom”un başını çektiği onlarca temsilde rol aldı.

Sanatçı, Zeki Ökten’in yönettiği, senaryosu Yılmaz Güney’e ait olan, Şerif Sezer ve Tarık Akan’ın başrollerinde yer aldığı “Yol” başta olmak üzere pek çok filmde yer aldı. Bu filmler arasında Şerif Gören’in yönettiği “On Kadın” ve Tunç Başaran’ın “Uçurtmayı Vurmasınlar” filmleri de vardı. 2018’de Mam’art tarafından sahnelenen, “Empatopya”da sezon boyu rol almıştı. Akınlı, kendisi gibi tiyatro sanatçısı olan Hamit Akınlı ile evliydi. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)