Mehmed Uzun anıldı

Mehmed Uzun, mezarı başında anıldı. Kardeşi, 'Ona yakışır bir anma yapamıyoruz' dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kürt edebiyatının önemli isimlerinden Mehmed Uzun, yaşamını yitirişinin 10’uncu yıldönümünde ailesi ve sevenleri tarafından Mardin Kapı Mezarlığı’nda bulanan kabri başında anıldı. Anmaya, Uzun’un ailesi ve sevenlerinin yanı sıra yazar Şeyhmus Diken ve Dr. Selçuk Mızraklı katıldı.

Kırmızı karanfillerin bırakıldığı mezar taşının yanına Uzun’un Bîra Qederê (Kader Kuyusu) kitabı bırakıldı. Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre, duaların ardından kısa bir konuşma yapan Uzun’un kardeşi Mustafa Uzun, “İnanıyorum şimdi Mehmed de bizimledir. Bizi affetsin. Ona yakışır bir anma yapmak isterdik. Fakat şu an içinde bulunduğumuz süreç buna izin vermedi. Bu karanlık günlerin bir an önce son bulmasını diliyoruz” dedi.

'BİZ KARDEŞİZ DİYENLERİ PROTESTO EDİYORUM'

Uzun’un kayınpederi Celal Uzun ise, burada yapmayı planladıkları anmayı, Stockholm’de sevenlerinin gerçekleştireceğini ifade etti. Uzun, “Stockholm’de anma gecesi düzenleyebiliyoruz; fakat burada bunu yapamıyoruz. ‘Biz kardeşiz’ diyenleri protesto ediyorum. ‘Biz Kürde karşı değiliz’ diyorlar fakat bugün gördük ki tam da Kürtlerin karşısında duruyorlar. Kürdün diline karşılar. Mehmed’in adına açılan parktan Mehmed’in ismini indiriyorlar, Viranşehir’de Mehmed’in adına açılan kütüphanenin tabelasını değiştirmeye kalkıştılar” diye konuştu.

Anma, duaların ardından sona erdi.

Mehmed Uzun'un adı ölüm yıl dönümünde TürkçeleştiMehmed Uzun'un adı ölüm yıl dönümünde Türkçeleşti