Ruhi Su Şişli'de anılıyor

Ruhi Su, bugün Şişli Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir etkinlikle anılacak. Gecede Ruhi Su Şiir Ödülü, bu yıl Asuman Susam’ın Kemik İnadı adlı kitabına verilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ölümünün 31. yıldönümünde Ruhi Su, Şişli Kent Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de anılacak. Etkinlik günü her yıl yeni bir yapıta armağan edilen Ruhi Su Şiir Ödülü, bu yıl Asuman Susam’ın Kemik İnadı adlı kitabına verilecek.

Cevat Çapan’ın başkanlığında, Ahmet Telli, Hüseyin Ferhad, Mahmut Temizyürek, Haydar Ergülen, Latife Tekin ve Mehmet Gözen’den oluşan seçici kurul, ödülün gerekçesini şöyle açıkladı: “Kemik İnadı; insana dair hiçbir şeye yabancı kalmayan şiir geleneğinde yeni ve güçlü bir temsil oluşuyla; çağının sorunlarna karşı devrimci yanıtıyla; yabancılaşmanın unutuş oyunlarına karşı hatırlama çağrısıyla; mazmun, mecaz ve simgelerin arkaik diline karşı yeni imge denemeleriyle; insanın insana yaşattığı acıya karşı umudun ve umut için ısrarın ve inadın dirençli diliyle; kadın duyarlığının şiirde yeni bir temsilini ortaya koymasıyla Ruhi Su Şiir Ödülü’ne değer görmüştür.”

Etiketler ruhi su Asuman Susam