Kruvaziyer gemilerinin Venedik'e dönüşü protestolarla karşılandı

Venedik Covid-19 salgını nedeniyle ara verilen kruvaziyer seferleri yeniden başlarken, Venedik’te Büyük Gemilere Hayır Platformu protesto gösterisi düzenledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İtalya'nın kanallarıyla ünlü Venedik kentine Covid-19 salgını sebebiyle bir süredir yapılamayan kruvaziyer seferleri protestolar eşliğinde yeniden başladı. 17 aydır yapılamayan kruvaziyer seferleri MSC Orchestra gemisinin Venedik'ten hareket etmesiyle tekrar başlarken, geminin hareketi sırasında 'Venedik’te Büyük Gemilere Hayır Platformu' protesto gerçekleştirdi.

​Yüzlerce kişi hem küçük motor ve tekneleriyle hem de kıyıdan ellerindeki fişek ve 'Büyük gemilere hayır' dövizleriyle, 'MSC Orchestra' gemisinin kentin ünlü meydanı San Marco yakınındaki Giudecca Kanalı'ndan geçerek Adriyatik Denizi'ne açılmasını protesto etti. Küçük motorların protesto sırasında gemiye yaklaşmaları güvenlik güçlerince engellendi.

Kruvaziyer gemilerinin Venedik kent merkezine yakın geçişi ülkede son yıllarda en çok tartışılan konuların başında geliyor. Venedikliler, bu geçişlerin kent için yarattığı risk sebebiyle yıllardır gemilerin yakın geçişini protesto ederken, turizmciler ise kruvaziyerlerle gelenlerin büyük ekonomik kaynak sağladığını ve bu geçişlerin gemi turlarının cazibe noktası olduğunu savunuyor.

İtalya'da Mario Draghi hükümeti, nisan ayı başında Venedik lagünü dışında 40 bin ton ağırlığındaki gemilerin yanaşabileceği liman projesinin hayata geçmesi ve kruvaziyer gemilerinin San Marco meydanı yakınından geçmesini durdurma kararı almıştı.

Parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi de 12 Mayıs’ta hükümetin bu kararını onaylamasına karşın, dev yolcu gemilerinin söz konusu liman projesi tamamlanana kadar yakın geçişlerinin bir süre daha devam edeceği belirtildi. (Sputnik)