Kristersson: İsveç için güzel bir gün

Türkiye'nin NATO üyeliğine onay verdiğinin duyurulmasının ardından İsveç Başbakanı Kristersson açıklama yaptı: Türkiye ile işbirliği formatı olan, yeni bir ikili güvenlik diyaloğu kuracağız...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki NATO Zirvesi öncesinde yapılan üçlü zirvede Türkiye'nin, İsveç'in NATO'ya üyeliğine onay verdiğini duyurulmasının ardından İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ilk açıklamasını yaptı. Kristersson "İsveç için güzel bir gün. (Türkiye ile) İşbirliği formatı olan, yeni bir ikili güvenlik diyaloğu kuracağız." dedi. 

Kristersson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptığı görüşmenin ardından varılan mutabakatı anlattı. 

İsveç'in Türkiye'ye Madrid'de verdiği taahhütlere uymaya devam edeceğinin de altını çizen Kristersson, "Bu, İsveç'in uzun vadeli bir taahhüdü. NATO üyesi olmak için yaptığımız bir şey değil." dedi.

"İsveç olarak Türkiye'nin AB sürecini destekliyoruz. Modernize edilmiş bir Gümrük Birliği ve vize serbestisi konusunda da desteklerimizi sürdüreceğiz." ifadelerini kullanan İsveç Başbakanı ülkesindeki Kuran yakma provokasyonlarına ielişkin de "Bu provokasyonlar İsveç'in NATO'ya girmemesi için yapılmıştı. Ayrıca Türkiye ve Müslümanlara hakaret etmek için yapılmıştı. Bence bunu yapanlar aklını başına almalı ve tehlikeli bir dünyada yaşadığımızı görmeli." diye konuştu. 

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström​​​​​​​ de Twitter'dan yaptığı açıklamada "Vilnius'ta bu akşamki müzakerelerin ardından İsveç'in NATO üyesi olması konusunda Türkiye'yle anlaşmaya vardık. Bu katılım sürecinin başlayacağı anlamına geliyor." ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)